Chia semínka - hubnoucí zázrak

Chia semínka - hubnoucí zázrak

Výživná potravina známá po celém světě nejen pro své léčivé a hubnoucí účinky, ale především pro obsah vzácných vitamínů a minerálů. To jsou chia semínka, o kterých si dnes řekneme to nejpodstatnější.

Chia semínka - hubnoucí zázrak a vitamínová bomba

Jsou malá a drobná, bílá nebo černá. Řeč je o chia semínkách, ve kterých je ukryta přímo ohromující dávka vitamínů, minerálů, stopových prvků, bílkovin, sacharidů, tuků a dalších velmi cenných látek. V dnešním článku se zaměříme nejen na jejich vzácné složení, ale řekneme si také, k čemu tato semínka slouží.

Co jsou chia semínka?

Chia semínka jsou drobné plody rostliny s názvem Šalvěj hispánská, která roste zejména v Latinské a Střední Americe. Je pravděpodobné, že její název je odvozen od slova aztéckého původu „chian“, což v překladu znamená olejnatý. Chia semínka jsou vzácným zdrojem vysokého podílu proteinů, sacharidů, mastných kyselin a především antioxidantů. Chia semínka jsou dále velmi dobrým zdrojem bílkovin pro vegetariány, vegany, vitariány a další osoby nekonzumující maso a živočišné produkty.

Kolik chia semínek konzumovat denně a pro koho nejsou vhodná?

Doporučená denní dávka chia semínek, pro dospělého člověka, je přibližně dvě polévkové lžíce. Chia semínka se mohou projevovat lehkými zažívacími problémy a nejsou tedy vhodná pro osoby trpící právě na žaludeční potíže a také osoby užívající léky na ředění krve by měly být s jejich konzumací opatrní.

Chia semínka a hubnutí

Chia semínka obsahují vysoký podíl bílkovin, které, jak sami dobře víte, jsou důležité pro tvorbu svalové hmoty. Řada z nás se snaží zhubnout mnoha způsoby, ale ne každý je ten správný. Obvykle dochází k jistému úbytku váhy, ale tělo strádá na dostatek bílkovin, přičemž si začíná energii vyrábět ze svalové hmoty. Z tohoto důvodu dochází ke zpomalování metabolismu a v řadě případů také k nechtěnému jojo efektu. Chia semínka obsahují veškeré látky potřebné pro zdravé hubnutí a udržení si váhy. A která látka pomáhá zejména? Je to kupodivu gel, který chia semínka vytváří. Tento gel vytváří v žaludku bariéru, která má za následek zpomalování procesu trávení enzymů. Dochází tedy k prodloužení přeměny sacharidů na jednoduché cukry, tělo se cítí dlouho syté a my tak nemáme chuť na sladké. Další skvělou vlastností tohoto gelu je, že hydratuje sliznici trávicího systému a vláknina obsažená v semínkách rozhýbává střeva.

Jak připravit gel z chia semínek?

Je to velmi jednoduché – pro představu, na jednu lžíci chia semínek potřebujete přibližně deset lžic vody, do které chia semínka namočte. Chia semínka mají úžasnou schopnost tuto vodu absorbovat a již po chvíli uvidíte, jak mění svou konzistenci. Tento gel můžete skladovat v uzavřené nádobě v lednici, kde vám vydrží přibližně deset dní.

Účinné látky obsažené v chia semínkách

Chia semínka obsahují celou řadu velmi důležitých a zdraví prospěšných látek a to až několikanásobně vyšší množství, než je obsaženo v jiných potravinách. Pro zajímavost, v chia semínkách naleznete 650 mg vápníku na 100 g, 150 mg draslíku, 980 mg fosforu, 17900 mg omega 3 mastných kyselin, 21 mg sodíku, 0,5 mg vitamínu B1, 3 mg vitamínu B3, 0,9 mg vitamínu C, 21 g bílkovin, 38 g sacharidů a 31 g tuků.

 • Chia semínka obsahují až 5 x více vápníku než mléko, přičemž vápník obsažen v semínkách je, oproti tomu obsaženému v mléce, pro lidský organismus snadněji využitelný.
 • Chia semínka obsahují vysoké množství boronu, který je důležitou látkou pro stavbu kostí a slouží také jako prevence osteoporózy.
 • Chia semínka jsou z velké části tvořena bílkovinami, a jsou tedy vhodná jako doplněk stravy pro sportovce a osoby, které nekonzumují maso.
 • Chia semínka jsou přímo nabitá antioxidanty, které jsou důležité pro prevenci některých civilizačních onemocnění. Chrání nás zejména před nemocemi, jako je rakovina, cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, mozkové příhody a další. Dále tyto antioxidanty pozitivně ovlivňují vzhled pleti, vlasů a nehtů, které zároveň chrání před nepříznivými vnějšími vlivy.
 • Chia semínka obsahují vysoký poměr vlákniny, a jsou tedy vhodná ke konzumaci pro osoby trpící na špatné trávení a zažívací problémy. Právě vláknina pozitivně ovlivňuje funkci trávicího traktu a pomáhá čistit střeva. Chia semínka dále upravují pravidelnost stolice a jsou vhodné na boj s plynatostí.
 • Chia semínka přirozeně detoxikují organismus a pomáhají mu zbavit se škodlivých toxických látek.
 • Chia semínek obsahují vysoké množství omega 3 mastných kyselin, které jsou velmi důležité pro naše srdce, cévy a celý kardiovaskulární systém.
 • Chia semínka jsou vhodná pro osoby trpící cukrovkou a celiakií.

V jaké formě chia semínka konzumovat?

 • Chia semínka můžete konzumovat v syrové podobě, neboť mají stejné množství vitamínu, jako tehdy, jsou-li namočená. Můžete si je přidávat například do snídaňových cereálií, do salátů a podobně.
 • Namočená semínka jsou pro lidský organismus lépe stravitelná, neboť pouze v této podobě dokáže snadněji přijmout živiny v nich obsažené. Máte-li tedy dostatek času, pak si semínka před konzumací na několik hodin namočte. Namočit je můžete nejen do vody, ale také do čerstvé ovocné šťávy, kokosového mléka a podobně, čímž si vytvoříte velmi oblíbený chia puding.
 • V neposlední řadě pak můžete semínka konzumovat rozmixovaná na „mouku“ – v tomto případě se dají lehce přidávat do pokrmů, smoothie nápojů a podobně.

Kde tato drobná semínka pořídit?

V dnešní době se s nimi setkáte již téměř všude. Široký výběr nabízejí prodejny specializující se na zdravou výživu, naleznete je ale také v supermarketech ve specializovaných odděleních. Objednávat je můžete také z pohodlí vašeho domova přímo z různých internetových stránek, kde si můžete ověřit také jejich kvalitu. 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také