Co jste (ne)věděli o kotvičníku

Co jste (ne)věděli o kotvičníku

Už jste slyšeli o bylince s afrodiziakálními účinky, kotvičníku? Že ne? Pak vás bude zajímat dnešní článek, který je celý věnovaný právě této zázračné rostlině. Kotvičník je nejen skvělým prostředkem pro doplnění energie pro sportovce, ale také bylinka užívaná v lékařství k léčení mnoha neduhů. Více se dozvíte v následujících řádcích.

Kotvičník je bylinka, která roste po celém světě. Daří se jí zejména v sušších oblastech, ale vypěstujete si ji i vy na své zahradě. Mezi účinné látky obsažené v kotvičníku patří flavonoidy, vitamín C, steriny, glykosidy a další cenné vitamíny a minerální látky. Používá se nejen pro zlepšení výkonu sportovců, ale také pro podporu libida a pro celkové zlepšení fyzické a psychické vitality.

Co kotvičník umí?

  • Snižuje krevní tlak.

Jedna z úžasných vlastností kotvičníku je schopnost snižovat krevní tlak. A to není vše! Kotvičník také rozšiřuje cévy a bojuje proti srážení krve.

  • Snižuje cholesterol.

Pokud se trápíte s vysokým cholesterolem, vsaďte na kotvičník. Už pouhé 2 g této byliny denně dokáží za krátkou dobu snížit hladinu cholesterolu a také zrychlit metabolismus.

  • Pro psychickou pohodu.

Dlouhodobé vědecké studie prokázaly, že kotvičník pozitivně ovlivňuje lidskou psychiku. Působí proti depresím, úzkostem a pomáhá s poruchami spánku.

  • Zlepšuje libido.

Ne nadarmo se kotvičníku přezdívá „zelená viagra“. Ano, kotvičník se pyšní silnými afrodiziakálními účinky, které působí na ženy i muže. Navíc kotvičník zmírňuje menstruační bolesti, příznaky menopauzy a u mužů zvyšuje počet spermií.

  • Na zánět močových cest.

Pokud vás trápí časté problémy se zánětem močových cest, sáhněte po kotvičníku. Má totiž močopudné účinky, díky nimž se nejen zbavíte zánětu, ale také nadbytečné vody v těle.

  • Testosteron.

Kotvičník má další úžasnou vlastnost, a to zvyšování hladiny testosteronu u mužů. Úbytek testosteronu je spojován se ztrátou vlasů, sníženým zájmem o sex, dochází k ukládání tuků a také k problémům s erekcí.

Pěstování u nás? Není problém!

Ano, i u nás se kotvičníku dobře daří. Ve většině zahradnictví zakoupíte semínka nebo již vypěstované rostliny. Kotvičník můžete vysévat nejen na záhony, ale také do skleníku, kde se mu mimořádně daří. Ideální období pro výsev je březen. Sklízet můžete plody i nať.

Jak připravit čaj z natě kotvičníku?

Nať kotvičníku usušte, pomelte a uskladněte v papírových sáčcích. Čaj připravíte zalitím jedné lžičky nasušené natě přibližně půl litrem horké vody.

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také