Jak mít krásnou pleť díky přírodě - biokosmetika

Jak mít krásnou pleť díky přírodě - biokosmetika

Místo chemických přípravků na krásu, zkuste používat přírodní produkty. Nemají sice tak rychlé účinky, jako ty chemické, ale z dlouhodobého hlediska budou pro vaši pleť zdravější a méně invazivní. Dají se běžně koupit v drogeriích, ale některé si můžete vyrobit i doma. Podívejte se na některé recepty pro výrobu domácí biokosmetiky.

JAK MÍT KRÁSNOU PLEŤ díky přírodě

Velmi často děláme chybu už při samotném výběru kosmetiky… opravdu pleť potřebuje produkty chemicky upravené s obsahem alkoholu? Rozhodně bychom se tedy měli zamyslet nad výběrem kosmetiky jako takové a zda dát přednost přírodě či chemické úpravě výrobků. Přírodní kosmetika by měla obsahovat ingredience, které pocházejí z rostlin a minerálů, rozhodně by neměli přírodu vidět jen z dálky. Výhodou přírodní kosmetiky je přísné dodržování kritérií, tudíž nám nehrozí žádné podráždění pleti.

Co rozhodně nenajdete v biokosmetice

  • Chemické, syntenticky získané emulgátory stabilizátory
  • Umělé konzervanty, sulfáty, ftaláty, silikony, EDTA, glykol
  • Ropné složky jako je vazelína a parafin

Některá biokosmetika neobsahuje ani živočišné složky (jsou označeny jako 100% vegan)

 

Je biokosmetika opravdu tak výjimečná?

Biokosmetika, oproti té konvenční, má pro naši pleť několik předností. Výhradně to jsou rostlinné oleje z ořechů a semínek – mastné kyseliny se chovají jako aktivní látky a přirozeně obsahují i vitaminy a minerály. Poslední dobou více než polovina kosmetických značek využívá zázračných účinků rostlinných olejů zejména jojobový a kokosový olej.

Nevýhody biokosmetiky

Biokosmetika je vhodná téměř pro všechny. Pokud jste zvyklí na okamžité účinky běžné kosmetiky, budete nejspíš trochu zklamaní, když tomu tak nebude. Biokosmetika je založená na rostlinných olejích a do pleti se vpíjí pomaleji, může se také stát, že mastné pleti nebude vyhovovat vůbec.

 

Jak poznám BIOKOSMETIKU?

Podmínku kvality produktů BIO a  jejich důvěryhodnost vám zaručuje certifikace, jejíž označení hledejte na nálepce produktů. V České republice se používá značka CPK Certifikovaná přírodní kosmetika) nebo CPK BIO. Certifikáty jsou udělovány speciálními organizacemi. (nejznámější u nás KEZ, o.p.s)

Označení biokosmetiky ve světě

  • Francouzská bio kosmetika – Ecocert nebo Certified Natura Cosmetics
  • Německá bio kosmetika – BDIH
  • Americké označení - Demeter

 

Vzhled pokožky může být velice snadno ovlivněn stresem, nedostatek spánku, nezdravé stravování, nedostatek tekutin, ale také pubertou i menopauzou. Pokud se nacházíte ve stresovém období, nezapomínejme tělu dodávat potřebné vitaminy nejlépe v přírodní podobě.

 

Přehled vitamínů, minerálů a látek prospěšných pleti

Nejvíce významný vitamin B pro pleť je biotin, který je součástí kůže, vlasů i nehtů. Jeho i mírný nedostatek může způsobovat svědění, šupinatění kůže a další kožní problémy včetně padání vlasů. Vitamín B1 pomáhá při hojení ran a pásového oparu. Vitamín B5 pomáhá předcházet vzniku vrásek a společně s biotinem a inositolem podporuje růst vlasů. Nedostatek vitamínů B mívá za následek zvýšení mastnoty pleti a tvorbu akné.

Vitamin C pečuje o cévní systém v kůži, a tím o lepší prokrvení a zvýšený přívod živin. Jako antioxidant chrání před působením volných kyslíkových radikálů, které kůži poškozují. Pomáhá chránit před vznikem vrásek a udržovat elasticitu pleti.

Vitamin A je důležitý pro regeneraci kůže a chrání ji před vysušením. Při nedostatku vitamínu A  má kůže sklon k přesušení a vzniku fleků.

Zinek užívá se při léčbě akné, ekzémů a lupénky. Prospívá hojení jizev a drobných oděrek a celkově chrání pokožku proti infekcím. Vhodný je také pro všechny, koho trápí suché a řídké vlasy bez lesku a problémy s nehty, ke kterým patří lámavost, bílé skvrnky a různé druhy plísní. Zinek se nachází v malém množství v řadě potravin, hlavně bohatých na bílkoviny, jak jsou například libové maso, játra, mléko, vaječné žloutky a mořské ryby. Dále je významně obsažen v chlebu z hrubé obilné mouky a sušených luštěninách. Je zajímavé, že zinek ze živočišných zdrojů se vstřebává lépe než ze zdrojů rostlinných. Osoby starší 15 let potřebují 15 mg denně, menší dávky potřebují děti (liší se podle věkových skupin).

 

Zázrak pro krásné vlasy a pleť

Kokosový olej pro krásnou pleť

Trpíte na suchou pokožku se sklonem k šupinatění. Jsou pro vás všechny rostlinné oleje těžké a nedostačující pro vaši pleť? Zkuste kokosový olej, pleť vám krásně se vstřebá a nezanechává mstný film. Dělejte si pravidelné zábaly, kokosový olej je výborný na popraskanou kůži na chodidlech, na atopické ekzémy, vyrážky. Kokosový olej je hotový zázrak proto lámání vlasů a konečků. Rovněž pomáhá i proti vypadávání vlasů. Je velmi vhodný pro vlasy suché, poškozené a třepivé. Při pravidelném používání reguluje vypadávání vlasů, dodává lesk, změkčuje a vyživuje vlasovou pokožku a dokáže zcela odstranit lupy. Také napomáhá snadnému rozčesávání. Nejlépe působí jako zábal vlasů před jejich umytím, ale můžete ho také prostě vetřít do vlasové pokožky.

 

Kopřiva dvoudomá pro silné vlasy bez vypadávání

Kopřiva se používá proti padání vlasů a na jejich posílení. Kopřivová vlasová voda potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Udělejte si kúru proti vypadávání vlasů. Připravte si 200 g listů čerstvé kopřivy dvoudomé, zalijte ji 1 litrem vody, přidejte 2 lžíce octa a vařte vše 5 minut. Poté nechte chvíli odstát, přeceďte a používejte na oplach vlasů každý večer po dobu 14 dní. Odvar vydrží 2-3 dny, poté připravíme čerstvý.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také