Jaro přináší zahrádkářům potěšení, aneb co pěstovat?

Jaro přináší zahrádkářům potěšení, aneb co pěstovat?

Jaro je v plném proudu a my vám proto připravili krátký článek o tom, co vše se dá pěstovat na zahradě.

Každý vášnivý zahrádkář se těší na jaro. A právem! Vždyť jaro je jedno z nejkrásnějších období, kdy všechno kvete a probouzí se k životu. Zejména květen je pak pro zahrádkáře doslova ráj. A co pěstovat?

Pěstujte to, co máte rádi…

Ano, je to jednoduché. Rozhodnutí záleží pouze na vás. Dbejte však na klimatické podmínky, ve kterých se nacházíte a také na tip půdy ve vaší zahradě. Různé druhy zeleniny a dalších rostlin totiž preferují rozdílné půdní podmínky. Jako příklad uvedu mrkev, která vyžaduje půdu písčitou. Další rozhodnutí, které musíte učinit je, zda pěstovat rostliny již od semínek, nebo si práci ulehčíte a zakoupíte již vypěstované sazenice. Ať už tak nebo tak, přejeme vám, aby vaše úroda byla vždy bohatá.

Kdo vlastní skleník, má vyhráno!

Skleník je skvělým pomocníkem pro všechny zahrádkáře. Dá se říci, že díky němu můžete pěstovat některé druhy zeleniny celoročně. A co vše se dá ve skleníku pěstovat? Skleník pomáhá s pěstováním i více náročnějších druhů zeleniny a ovoce, které by v našich podmínkách na záhonech nepřežily. A které to jsou? Například vinná réva, která je na pěstování venku velmi náročná.

Nejčastějšími druhy zeleniny, pěstovanými ve skleníku, jsou pak ředkvičky, salát, rajčata, okurky, papriky a také kedlubny. Máte-li malý skleník, pak sázejte velké rostliny do pozadí a před ně ty menší. Například rajčata a ředkvičky.

Nemám skleník :(

Nezoufejte! I bez skleníku se dá na zahradě vykouzlit mnoho parády. Bude vám k tomu stačit dobře situovaný záhon. Co to znamená? Rostliny venku potřebují dostatečný sluneční svit. Proto vybírejte takové místo, které je nejlépe na západní straně. Záhony mohou být v podstatě jakéhokoliv tvaru. Abyste do záhonu nemuseli šlapat, což neprospívá půdě, měl by být široký maximálně 1,5 m. V tomto případě dosáhnete kamkoliv. Do takovýchto záhonů sázejte rostliny, které vyžadují častý sběr a péči, jako jsou například jahody a cukety. Do širších záhonů můžete dát rostliny s dlouhou vegetační dobou, například cibuli, brambory nebo řepu.

A co tedy v květnu zasadit?

Na záhony v květnu vyséváme ředkvičky, celer, špenát, brokolici, ředkev, hrášek, fazolky, tykev, dále vysazujeme rostliny salátu, řepy, pórku nebo kapusty. Po ledových mužích a po odeznění ranních mrazících vysazujeme teplomilné rostliny, a to rajčata, papriky, cukety, meloun, celer, okurky, lilek, dýně a podobně.

Co v květnu sklízíme jako první?

Během května sklízíme první jarní výsev. Potěší vás první hlávkový salát, ředkvičky, špenát a také kopr.

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také