Jaro v zahradě

Jaro v zahradě

Po dlouhé zimě se začínají zahrady pomalu probouzet k životu a nastává ten správný čas začít s jarními pracemi. Vždyť právě březen a duben jsou měsíce, kdy je ten pravý čas začít sázet okrasné stromky a květiny, ořezávat suché větvičky a vytrhávat plevel. Pojďme se na to podívat společně, vždyť nová sezóna už klepe na dveře.

Začněte s údržbou záhonů

Ještě, než začnete s výsevem, je důležité záhony po dlouhé zimě upravit. Půdu nejprve pomocí rýče nebo motyčky zryjte a odstraňte kořeny plevele, který po dlouhé zimě vyrašil. Abyste se dočkali bohaté sklizně, nezapomeňte na kvalitní hnojiva. Ta totiž dodají půdě důležité minerály a další látky. Poté začněte s výsevem. Vysévat můžete ředkvičky, kořenovou zeleninu, řepu, salát a samozřejmě také bylinky.  

Nezapomeňte na trávník

Patříte mezi ty, kteří chtějí mít dokonalý trávník? Pak mu na jaře věnujte náležitou péči. Pomocí vertikutátorů zbavte trávník mechu a nahromaděných nečistot. Dále je potřeba trávník provzdušnit, s čímž vám pomohou speciální provzdušňovací vidle. Díky této činnosti vyraší nové travní výhony a trávník zhoustne. A nakonec nezapomeňte na hnojení. Pokud chcete, aby byl váš trávník hustý a krásně zelený, je potřeba mu dodat dusík a další živiny. S tím vám pomohou speciální travní hnojiva. A nakonec, pokud se v trávníku nacházejí holá místa, nově je osejte.

Výsadba keřů a stromků

Dovedete si představit svou zahradu bez stromků a keřů? Pravděpodobně ne. Ty jsou totiž ozdobou a chloubou každého zahrádkáře. Vysazovat můžete nejen okrasné dřeviny, ale také ovocné stromky. Jaro je vhodné pro výsadbu mandloní, broskvoní, meruněk a vinné révy, ale také pro výsadbu jehličnanů, okrasných listnatých dřevin, magnolií, ibišků a růží.

Ihned po výsadbě nových stromků a keřů dbejte na dostatečnou závlahu. Zalévejte brzy ráno nebo večer ke kořenům rostliny.

A co do skleníku?

Právě nyní je ten správný čas pro výsev salátu, kedluben, ředkviček a bylinek. Ale pozor! I skleník potřebuje připravit na novou sezónu. V první řadě zbavte půdu ve skleníku všech zbytků rostlin z loňské sezóny. Před výsevem půdu nakypřete a přihnojte. Pokud se takto o zeminu budete starat každý rok, vydrží vám až několik let. Pamatujte, že kvalitní půda ve skleníku je základem úspěchu.

Hledáte šikovné pomocníky pro zahradní práce? Inspirujte se zde.  

Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také