Je vegetariánství, veganství či vitariánství vhodné pro děti?

Je vegetariánství, veganství či vitariánství vhodné pro děti?

Chtěli byste, aby vaše dítě jedlo zdravěji a máte zkušenosti s veganstvím či jiným výživovým směrem? Říkáte si možná, když je tato strava vhodná pro mě, bude i pro mé děti, je to ale pravda?

Jsou výživové směry vegetariánství, veganství a vitariánství vhodné pro děti?

Každý z nás chce pro své děti to nejlepší. V dnešním článku se zaměříme na hodně diskutované téma a to, jak je to s konzumací vegetariánské, veganské a vitariánské stravy dětmi. O těchto výživových směrech již bylo řečeno mnoho, můžete se s nimi setkat téměř na každém kroku, ale je tento způsob stravování vhodný pro ty nejměnší? Děti nemají mnoho možností, jak se stravovat zdravě – jejich stravu ve škole nebo školce nejsme schopni ovlivnit. Pokuste se jim tedy alespoň doma vytvořit vhodné podmínky a zkuste svým dětem stravu „oživit“ tím, že jim do jídelníčku přidáte zdravé potraviny, především pak zeleninu a ovoce.


 
Člověk se narodil jako vegetarián a má velmi blízko k býložravcům, bohužel je dnešní dobou tlačen ke konzumaci zejména tepelně upravených potravin, které našemu organismu nikterak neprospívají a nedodávají mu dostatek živin. Tělo pak musí vynaložit příliš energie na jeho trávení, což se odráží na našem zdraví – cítíme se bez energie, náladoví a brzy vyčerpaní.

Je možné, že zařazení živých potravin do jídelníčku dětí nebude zrovna jednoduché, neboť jsou zvyklé na konzumaci sladkostí, bílého pečiva a smažených pokrmů, které jsou pro ně, dá se říci, drogou. Pojďme se podívat, jakým způsobem docílit konzumace zdravých potraviny a zda jsou výše zmíněné výživové směry vhodné.

Maso ano či ne?


Vegetariáni
nekonzumují žádné maso ani výrobky z něj, ale mohou konzumovat mléčné produkty. Pokud by došlo k vyřazení masa z jídelníčku dětí, hrozí nedostatek železa, které je naším organismem lépe vstřebáváno z živočišných produktů nežli z rostlinných.

Vegani nejen nekonzumují maso a výrobky z něj, ale navíc ze svého jídelníčku vyřadili veškeré produkty živočišného původu. Tyto výrobky však osahují železo, vitamín B12, vápník a bílkoviny, které jsou pro náš organismus, a zejména pak pro organismus dětí, velmi důležité.

Vitariáni
jsou zastánci konzumace pouze syrových potravin rostlinného původu, které neprošly tepelnou úpravou na teplotu vyšší než 42 °C. Syrová strava obsahuje obrovské množství vlákniny, která není pro děti vhodná, neboť zhoršuje vstřebávání důležitých minerálních látek, jako je například vápník.

Jak přimět dítě ke konzumaci více zdravých potravin?


Zkuste svým dětem dát osobní příklad, rozhodně je nepřinutíte tím, že před nimi sami budete konzumovat tučné smažené potraviny, sladkosti a jiné „dobroty“.

Čerstvé šťávy
– jedna z nejjednodušších cest, jak do dětí dostat zeleninu a ovoce, neboť mají rády sladké nápoje. Co takhle jim zkusit nabídnout čerstvě vylisovanou šťávu bohatou na vitamíny? Zkoušejte různé ovocné varianty, postupem můžete zkoušet přidávat i zeleninu, kterou dítě v kombinaci se sladkým ovocem nepozná. Díky šťávám dostanete do dětí celou řadu enzymů, stopových prvků a minerálů.

Mixování – obvykle děti nemají rády kousání a už vůbec ne kousání například zeleniny. Zkuste jim tedy zeleninu a ovoce rozmixovat. Mixováním zachováte nejen vitamíny, ale také vlákninu. Zkuste přimixovat například oříšky nebo semínka a obohatíte tak pokrm o zdravé tuky. Tento nápoj můžete dát dítěti i jako zdravou svačinu do školy.

Krájení
– děti nerady konzumují celé kusy ovoce nebo zeleniny, zkuste je tedy přelstít a potraviny jim nakrájejte na malé kousky. Uvidíte, jak si dítě rádo zobne.

Vysvětlování – děti rády poslouchají a učí se novým věcem, zkuste jim tedy vysvětlit, že jejich tělíčko, aby správně fungovalo, potřebuje dostatek ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny.

Hra – zkuste z ovoce nebo zeleniny poskládat něco, co se vašim dětem líbí – má-li dítě rádo autíčka, zkuste vyřezat autíčko a podobně.
 

Čistě rostlinná strava pro děti ano nebo ne?

Jak sami víme, zdravá strava má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, jak je to ale u dětí? Existuje mnoho literatury zabývající se touto tematikou, obecně se nedoporučuje, aby dítě vyrůstalo 100 % na rostlinné stravě – u dětí je vhodná konzumace 50 % - 70 % rostlinných potravin a zbytek zahrnují potraviny živočišného původu. 


Co na to pediatři a výživoví odborníci?

Pediatři a výživoví specialisté se jednoznačně shodují, že vegetariánství, veganství a vitariánství nejsou vhodné směry v oblasti výživy dětí. Hrozí zde příliš vysoké riziko nedostatku důležitých živin. Shodují se, že dětem by měla být dopřána pestrá strava bohatá jak na rostlinné, tak i živočišné potraviny.

Hlavní proti

  • Bohužel některé vitamíny jsou obsaženy převážně v živočišné stravě a děti by mohly trpět na nedostatek vitamínů B12 a K2.
  • Hlavně v zimě by dětem mohly chybět tak zvaně zahřívací potraviny rostlinného původu, které jsou dostupné převážně v tropech a subtropech.
  • Dětem je třeba zajistit energetický příjem, to znamená, že by musely sníst mnohem více rostlinných potravin oproti potravinám živočišným. Z toho by mohl vzniknout problém zejména u dětí, které odmítají jídlo.
  • Některé syrové potraviny je nutné před konzumací tepelně upravit, neboť by mohly vyvolat, a to zejména u dětí, zdravotní potíže. Jedná se například o luštěniny.
  • Jak už jsme psali na začátku, v dnešní době není možné držet dítě striktně na rostlinné stravě, neboť navštěvuje školy a školky, kde stravu nejsme schopni ovlivnit.
Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také