Je zdravé stravování drahé? Pokud víte jak na to, tak ne, inspirujte se

Je zdravé stravování drahé? Pokud víte jak na to, tak ne, inspirujte se

Rádi byste se stravovali zdravě, ale bojíte se zaběhnutého mýtu, že zdravé stravování je drahé? Čtěte dále, neboť my se vám v dnešním článku pokusíme vysvětlit, že tomu tak opravdu není.

Je zdravé stravování drahé?

Zdravé stravování se stalo velmi populárním, ale bohužel zde stojí jeden veliký mýtus a to ten, že je zdravé stravování drahé. Mezi lidmi pak kolují argumenty typu „rád bych se stravoval zdravě, ale nemám na to peníze“. My se tento mýtus pokusíme v dnešním článku vyvrátit a poradit vám, jak na zdravé a zároveň finančně nenáročné stravování.

Jíst zdravě opravdu neznamená jíst draze!

Kvalitní a vyvážený jídelníček není finančně náročný, ale na druhou stranu musí člověk přemýšlet o tom, co bude jíst a jaké potraviny k tomu bude potřebovat. Jako první byste se měli zamyslet nad skladbou vašeho dosavadního jídelníčku, který bude plný různých nezdravých sušenek, uzenin, brambůrků a podobně. Pokud tyto nezdravé potraviny ze svého jídelníčku vyřadíte, pravděpodobně tím také ušetříte spoustu peněz.

Na přípravu pokrmů používejte základní potraviny a vyhněte se utrácení za pokrmy, které si jste schopni připravit doma levněji a ve zdravější verzi. Nekupujte například instantní kaše, které jsou plné cukru, zkuste si naopak koupit ovesné vločky, které vás vyjdou na pár korun, a připravte si kaši domácí, kterou můžete obohatit například o sušené ovoce. Sledujte akce a jednotlivé chody na další dny si vždy pečlivě naplánujte, vyhnete se tak utrácení za potraviny, které byste ve finále třeba ani nepoužili.

Základem je pitný režim

Vyřaďte ze svého jídelníčku veškeré nezdravé nápoje v podobě limonád, slazených čajů, kupovaných džusů a podobně. Pravděpodobně si řeknete proč, vždyť pitný režim je přeci velmi důležitý. Ano, to máte pravdu, ale základem je zdravé pití v podobě čisté vody, neslazených čajů a domácích ovocných a zeleninových šťáv. Pokud máte rádi bylinkové čaje, vypravte se do přírody a natrhejte si šípky, lipové květy, meduňku a další bylinky, které budete mít nejen zdarma, ale navíc v bio kvalitě. Z těchto bylinek pak můžete připravovat nejen čaje, ale také domácí limonády, sirupy a podobně.

Nezapomínejte na luštěniny

Luštěniny patří mezi velmi zdravé potraviny obsahující vysoce kvalitní bílkoviny a další cenné látky prospěšné pro lidský organismus. O to více vás potěší, neboť jsou finančně dostupné opravdu pro každého. Luštěniny si můžete dopřávat neomezeně několikrát do týdne v podobě přílohy k masu nebo si z nich můžete vyrobit rostlinné pomazánky, saláty a podobně.

Myslete do budoucna

Zejména v zimním období je velmi drahé ovoce a zelenina. Jsou to ale bohužel suroviny, které ke zdravému a vyváženému jídelníčku neodmyslitelně patří. Jak si je tedy dopřát, aniž by to znatelně pocítila naše peněženka? Řešení je celkem jednoduché a spočívá v mražení, nakládání a zavařování. V létě je ovoce i zelenina cenově dostupná, navíc si spoustu surovin můžeme vypěstovat sami, myslete proto už v létě na zimu a začněte si dělat zásoby. Podzim je zase období hub, které se dají nasušit a budou vám tak k dispozici po celý rok. Nekupujte drahé bylinky v obchodě, zkuste si je vypěstovat doma v truhlících. Například řeřicha, která svými blahodárnými účinky patří mezi léčivé byliny, vám tak bude k dispozici nejen v létě, ale i v zimním období.

Co tedy jíst?

Snídaně

Snídaně je pro většinu z nás základem celého dne. Začněte svůj den skleničkou vody s citronem, která vám nastartuje metabolismus na celý den. K jídlu si můžete dopřát již výše zmíněnou obilnou kaši s domácím sušeným ovocem, bílý jogurt s kukuřičnými lupínky nebo celozrnný chléb s kvalitní šunkou a zeleninou.

 

Svačiny

Mnoho z nás dělá obrovskou chybu v tom, že vynechává svačiny, které jsou neméně důležitou součástí dne. Svačina by měla být lehká, můžete si dopřát například kus ovoce nebo zeleniny, v zimním období pak například nasušené ovoce nebo domácí ovocný kompot.

Obědy a večeře

U těchto dvou chodů se asi nejvíce vyplatí plánovat a odměřovat. Dobře zvažte velikost porcí, abyste nemuseli vyhazovat zbytky. Pokud přeci jen něco zbude, můžete to zamrazit a uschovat na další dny. A co konzumovat? Konzumujte pokrmy dle chuti, ale vždy dbejte na to, aby byly dostatečně pestré a obsahovaly co nejvyšší počet zdravých tuků, bílkovin a vlákniny.

Nezdravé stravování obvykle přináší zdravotní problémy

Konzumace nezdravých tučných a smažených potravin obvykle vede k pozdějším zdravotním problémům, které jsou samozřejmě spojeny s výdaji na léčbu, léky a nemocnici, přičemž různé zdravotní zákroky mohou stát i několik tisíc korun. Budete-li se o své zdraví starat, pak si tyto výdaje ušetříte a naopak je můžete investovat do zdravého jídla nebo sportu.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také