Řekni mi, kolik ti je a já ti řeknu, jak máš cvičit

Řekni mi, kolik ti je a já ti řeknu, jak máš cvičit

Zajímá vás, kolik času byste měli, ve svém věku, věnovat sportu? Pak právě pro vás je určen následující článek.

Řekni mi, kolik ti je a já ti řeknu, jak máš cvičit

Ano, cvičit bychom měli všichni. Jak ale poznáme, jestli “ještě” nebo “dnes už stačí”? Kolik toho zvládnou malé děti a kolik senioři? Odhalit správnou míru není snadné, každý snese jinou dávku sportovní zátěže, ale pro úvodní orientaci vám určitě pomůže následující přehled.

Jaká je míra cvičení dle věku?

·         Školkou povinné děti a předškoláci by měly trávit až 3 hodiny denně mírnou fyzickou aktivitou. Doporučené aktivity jsou plavání, protahování, chůze, pozemní hry a podobně.

·         Dětem do 18 let je doporučena středně těžká fyzická aktivita nejméně 60 minut denně. Středně těžkou fyzickou aktivitou rozumíme například běh.

·         Dospělé osoby do 50 let by měly cvičit alespoň půl hodiny denně. Mělo by se jednat o mírnou až středně těžkou aktivitu, pokud by byla zahrnuta těžká aktivita, pak stačí 2 hodiny týdně.

·         Osoby starší 50 let by se měly věnovat jakékoliv sportovní činnosti, ať už mírné nebo těžší. V tomto věku je sport velmi důležitý, neboť přispívá ke zlepšení zdravotního stavu.

Jak by měly cvičit osoby po padesátce a těhotné ženy?

Pokud patříte do kategorie 50 let a více, pak je pro vás sportovní aktivita stejně důležitá, jako pro osoby mladší. Měli byste cvičit tak, jak vám dovolí vaše tělo a je velmi důležité věnovat se zejména protahovacím cvikům, díky kterým budou vaše svaly stále pohyblivé. Vhodnou sportovní aktivitou v tomto věku je jóga, tai chi, domácí práce a sporty, které vedou k udržování rovnováhy, která je v tomto věku velmi důležitá.

Těhotné ženy by si měly najít takovou aktivitu, která pro ně bude příjemná. Vhodnými činnostmi jsou například tanec a plavání. Pamatujte však, že v těhotenství je důležitá konzultace s lékařem, který vám správnou aktivitu doporučí.

Fyzická aktivita a naše zdraví

Určitě sami víte, jak je fyzická aktivita důležitá, a to zejména pro osoby, které se cvičením začínají. Na druhou stranu ale přináší mnoho výhod i osobám, které sportují delší dobu. Dlouhodobými studiemi je dokázáno, že cvičení snižuje riziko předčasného úmrtí až o 30 %. Ale toto není jediná výhoda, i když velmi důležitá. Fyzická aktivita slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Riziko těchto onemocnění je mnohonásobně sníženo, provádíme-li pravidelnou fyzickou aktivitu. Osoby, které necvičí, jsou až 2 x více ohroženy vznikem kardiovaskulárních onemocnění, oproti lidem, kteří pravidelně sportují. Pravidelné cvičení dále snižuje riziko mozkové mrtvice, snižuje hladinu HDL cholesterolu, snižuje krevní tlak, snižuje riziko vzniku cukrovky, udržuje hmotnost a v neposlední řadě má velmi blahodárný vliv na lidskou psychiku, neboť pomáhá vyplavovat endorfiny, neboli tak zvané hormony štěstí.

Mohlo by se vám hodit, aneb čtyři užitečné rady na závěr:

·         Vykonáváte-li sedavé zaměstnání, stanovte si kratičké pauzy, během kterých se alespoň trochu protáhnete - projděte se nebo procvičte svaly.

·         Bydlíte-li v panelovém domě s výtahem, omezte jeho používání na minimum.

·         Pokud jíte, nikdy nesledujte televizi, ani nevykonávejte jakoukoliv jinou, rušivou aktivitu.

·         Pokud jste do teď jezdili na nákupy autem, udělejte si raději procházku a choďte co nejčastěji pěšky.

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také