Velikonoce 2018

Velikonoce 2018

Velikonoce patří mezi jeden z nejoblíbenějších, a především nejstarších svátků nejen u nás, ale také ve světě. Víte, na jaké datum letos připadají a jaká historie a tradice se k nim váže?

Datum Velikonoc se stanovuje podle data ukřižování Ježíše Krista. Tento den každý rok připadá na neděli po prvním jarním úplňku. Letos tato neděle spadá na 1. duben. Velký pátek velikonoční pak připadá na 30. března a Velikonoční pondělí na 2. dubna. Obě data jsou uznána jako státní svátek.

Samotné datum Velikonoc není pevně stanoveno, kolísá mezi 22. březnem a 25. dubnem.

Historie Velikonoc

Velikonoce mají velmi dlouhou historii. Původně představovaly vítání jarního slunovratu, postupem se přeměnily na oslavu znovuzrození Ježíše Krista. Původní podoba Velikonoc však téměř ztratila své duchovní kouzlo. Současné Velikonoce představují spíše kulturní a komerční událost.

Velikonoce vycházejí ze židovské slavnosti zvané pesach, která se slavila na počest vysvobození Židů z otroctví. Křesťané se však snažili tento svátek od Velikonoc odlišit a v křesťanském pojetí se slaví zmrtvýchvstání Ježíše Krista.

Popeleční středa

Samotné přípravy Velikonoc začínaly Popeleční středou. Tento den byl dnem zahájení půstu. Půst obvykle trval 40 dní, během kterých se lidé zřekli masa proto, aby očistili své tělo. Lidé v tento den docházeli do kostela, kde jim byl na čelo nakreslen kříž z popela. Tento kříž měl lidem připomenout, že člověk je prach a v prach se také obrátí.

Květná neděle

Květná neděle přichází týden před Velikonoční nedělí a představuje příchod Ježíše Krista do Jeruzeléma.

Zelený čtvrtek

V tento den se podle tradice měla jíst zejména zelená strava, aby byli lidé po celý rok zdraví. Název tohoto dne je pravděpodobně odvozen od zeleného mešního roucha.

Velký pátek

S Velkým pátkem se pojí ukřižování Ježíše Krista. V tento den se nesmí konzumovat maso a někteří lidé dokonce v průběhu tohoto dne nejedí nic.

Bílá sobota

Bílá sobota byla vždy posledním postním dnem. V tento den bylo tělo Ježíše Krista sejmuto z kříže a uloženo do hrobu.

Boží hod velikonoční

Neboli Velikonoční neděle, je den, kdy se oslavuje vzkříšení Ježíše Krista. V tento den se konzumuje beránek a křesťané se radují a pořádají oslavy.

Velikonoční pondělí

O Velikonočním pondělí se již nekonaly žádné liturgické úkony, ale chodilo se na pomlázku. Muži pletli pomlázky, kterými mrskali ženy. Pomlázkou muži vyháněli zlé nemoci, za což od žen dostali zdobená vajíčka. Tato tradice se dochovala dodnes, i když se stala především zábavou pro děti a mládež.

Velikonoční zvyky a tradice

V mnoha rodinách se dodržují staré zvyky a tradice, jako je například pečení beránka, zdobení vajíček, koledování, pletení pomlázky, polévání vodou a podobně.

Symboly Velikonoc

  • Beránek – symbol Ježíše Krista
  • Kříž – ukřižování Ježíše Krista
  • Zdobení vajíček – symbol nového života
  • Zajíček – symbolizuje přicházející jaro
  • Mazanec – symbolizuje slunce

 

Nejpozdější Velikonoce byly stanoveny v roce 1943, kdy připadly na 25. dubna. Naopak nejčasnější Velikonoce byly 22. března v roce 1818.

 

Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také