Zdravá výživa u dětí - naučte své děti správným stravovacím návikům

Zdravá výživa u dětí - naučte své děti správným stravovacím návikům

Se zdravou výživou je třeba začít už v brzkém věku, protože většina našich stravovacích návyků se vytváří v dětství. Zatímco však dospělí snesou malé výpadky některých surovin v jídelníčku, u dětí je nutné mít stravu pravidelnou a vyváženou. O to více bychom měli dbát na to, aby jídlo bylo zdravé. Co tedy dětem dávat?

Zdravá výživa dětí

Zdravá výživa je velmi důležitá nejen pro dospělé, ale především pro malé děti, které se již od narození učí správným stravovacím návykům, které si s sebou nesou po celý život. Strava konzumovaná v dětství ovlivňuje naše chutě do budoucna, proto je nutné naučit dítě správným stravovacím návykům. Budeme-li našim dětem dopřávat tučná jídla, pak tyto jídla budou pravděpodobně preferovat i ve starším věku a negativně se podepíší na jejich zdraví. Trh je přímo přesycen nejrůznějšími druhy potravin a i pro nás dospělé je někdy velmi těžké vybrat ty správné. Stále modernějším se stává sledování složení potravin a je zejména důležité toto složení sledovat u potravin, které dáváme dětem, neboť jsou ve vývinu, a proto potřebují dostávat správný poměr sacharidů, tuků a bílkovin. Získaná energie z jídla u dětí by měla být rozložena do pěti porcí během celého dne. Nikdy tedy nezapomínejte na svačiny a dbejte na to, aby složení jejich jídelníčku nebylo stejné jako vaše, neboť jídlo musí být vždy přizpůsobeno věku dítěte. Správná výživa je u dětí důležitá zejména z hlediska jejich správného vývoje, správného fungování životních funkcí, pro rozvoj nervové soustavy a duševní vývoj dítěte.

Co by nemělo chybět v dětském jídelníčku?

 • Zelenina a ovoce

Zelenina a ovoce jsou velmi důležitými zdroji vitamínů, minerálů a stopových prvků. Ovoce je velmi důležitým zdrojem zdravých cukrů – tak zvaně fruktózy, která je pro naše tělo na rozdíl od bílého nezdravého cukru velmi lehce stravitelná. Děti by měly konzumovat ovoce a zeleninu nejlépe ke každému jídlu, tedy 5 x denně. Co ale dělat, pokud vaše dítě zeleninu a ovoce odmítá? Co takhle je zkusit odšťavnit a nabídnout je dítěti v podobě sladkého nápoje bohatého na vitamíny? Pokud chcete zachovat vlákninu, pak mu připravte smoothie v podobě rozmixovaného ovoce a zeleniny. Uvidíte, jak nápoje zachutnají.

 • Mléko a mléčné výrobky

Mléko je zejména v dětském věku důležité z hlediska správného růstu kostí, zubů a svaloviny, neboť obsahuje vápník a důležité bílkoviny. Dětem do dvou let podáváme mléko plnotučné, poté přecházíme na mléko polotučné.

 • Cereálie

Jsou bohaté na sacharidy a velmi lehce zasytí. Později můžete zařazovat i cereálie celozrnné, které mají vyšší obsah cenných látek oproti cereáliím klasickým. Celozrnné cereálie obsahují zejména vitamíny skupiny B, železo, zinek, válník, draslík hořčík, selen, vitamín E a mnoho dalších důležitých látek.

 • Maso, ryby

Maso je velmi důležitým zdrojem biologicky hodnotných bílkovin, je bohaté na vitamín B, železo a fosfor. Děti by měly konzumovat libové králičí, kuřecí, krůtí, hovězí a rybí maso. Tučné maso je pro náš organismus špatně stravitelné, proto jej nedáváme dětem. Maso by mělo být do dětského jídelníčku zařazeno alespoň 2 x týdně. Vybírejte maso nejlépe v bio kvalitě a zcela se vyhněte konzumaci uzenin.

 • Luštěniny

Luštěniny jsou pro děti velmi důležité a to zejména proto, že obsahují vysoké množství vlákniny a rostlinných bílkovin. Luštěniny dále obsahují vysoké množství vitamínu skupiny B, vápník, fosfor a železo. Nikdy nenechávejte děti konzumovat luštěniny syrové, neboť by mohly způsobit vážné trávicí problémy.


Jakou roli hrají v dětském jídelníčku sacharidy a tuky?

Sacharidy - většina energie, kterou dítě potravou přijme, pochází právě z nich. Pozor na cukry! Cukry jsou na rozdíl od sacharidů rychle vstřebatelné látky, ze kterých nemá lidské tělo užitek a při jejich nadměrné konzumaci může dojít ke vniku nadváhy a mnoha onemocnění. Co tedy obsahuje zdravé cukry? Jsou to zejména luštěniny, brambory, obiloviny, pečivo, těstoviny a samozřejmě ovoce a zelenina.

Tuky – jsou velmi energeticky bohaté, proto jejich nadměrná konzumace může vést k nadváze a mnoha onemocněním, jako je vysoká hladina cholesterolu v krvi a podobně. Toto obecně platí o tucích živočišných, naopak tuky rostlinné poskytují tělu mnoho důležitých látek, jako jsou vitamíny A, D, E, K a jsou bohaté na omega 3 mastné kyseliny. Dbejte tedy, aby vaše dítě konzumovalo tuky zejména z rostlinných zdrojů a omezte tuky živočišné. Zdroje tuků jsou maso, mléčné výrobky, ořechy, kvalitní oleje, máslo a podobně.

Na tyto potraviny si dejte pozor

Vyhýbejte se potravinám obsahujícím vysoký podíl éček. Mezi tato tak zvaná éčka patří barviva, konzervanty, regulátory kyselosti, kypřící látky, sladidla, látky zvýrazňující chuť a vůni, zahušťovadla, želírující látky, stabilizátory, emulgátory, rozpouštědla, leštící látky, balící plyny, zvlhčující a zpevňující látky a další. Ne všechna éčka jsou zdraví škodlivá, ale mnohá z nich mají neblahý vliv na zdraví člověka, mohou vyvolávat alergie a mohou dokonce zapříčinit vznik rakoviny. Další potraviny, které by měly děti konzumovat v omezené míře, jsou přeslazená a příliš slaná jídla.

Pitný režim dětí

Velmi důležitou roli v životě dětí hraje pitný režim. Vždy dbejte na dodržování pitného režimu a vybírejte vhodné tekutiny. Množství tekutiny je závislé na věku dítěte a jeho tělesné hmotnosti. Obecně platí, čím je dítě menší, tím by mělo přijímat více tekutin. Tekutiny by měly být vždy rovnoměrně rozděleny do celého dne, pokud by dítě vypilo celou dávku najednou, budou zatíženy orgány, které musí tekutiny zpracovat. Mezi vhodné tekutiny patří neperlivá voda, neslazené čaje a domácí šťávy. Nikdy nepodávejte dětem slazené nápoje, jako jsou kupované limonády, džusy a podobně.

Jak mohu zkvalitnit stravovací návyky svého dítěte?

To, co konzumuje vaše dítě ve škole, nebo školce bohužel neovlivníte, ale můžete mít přehled o tom, co tam dítě sní a doma poté doplňovat živiny, které touto stravou nepřijalo. Děti jsou velmi vnímavé, proto jim vždy vysvětlujte, proč by měly konzumovat zrovna tuto potravinu, co si z ní jejich tělíčko vezme. Sami zajisté dobře víte, že děti se učí nápodobou a to, co vidí u vás, chtějí zkusit také, proto před nimi nekonzumujte nezdravé potraviny, ale naopak se snažte i vy dodržovat zásady správného stravování.

Pár užitečných rad na závěr

 • Snažte se, aby dětský jídelníček byl velmi pestrý, bohatý na ovoce, zeleninu, mléčné výrobky a libové maso.
 • Dítě do jídla nenuťte, ale snažte se jej motivovat například formou hry. Dítě by mělo jíst pravidelně alespoň 5 x denně s ohledem na hmotnost a jeho pohybovou aktivitu.
 • Preferujte rostlinné tuky před živočišnými.
 • Vyvarujte se sladkostí. Sacharidy dodávejte prostřednictvím ovoce, zeleniny, cereálií a podobně.
 • Dbejte na správný pitný režim. Dítě by mělo vypít 1,5 až 2 litry tekutin v průběhu dne.
 • Učte dítě zdravému stravování již od mala, dítě si tak zvykne na konzumaci ovoce a zeleniny a samo ji bude vyhledávat.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také