Zdravé mlsání? Vyzkoušejte karob!

Zdravé mlsání? Vyzkoušejte karob!

Mlsáte rádi? Mlsejte zdravě!

Kdo by ji nemiloval? Hořká, mléčná, bílá, se sušeným ovocem, s karamelem, s oříšky,… Asi je vám jasné, že mluvíme o čokoládě. Ruku na srdce, kdo z vás ji nemá rád? Moc vás určitě nebude. Ale dá se čokoláda sloučit se zdravým životním stylem? Dá! Můžete mlsat vysokoprocentní čokoládu nebo vyzkoušet karob. Že jste o této surovině ještě neslyšeli? My ano a v dnešním článku vám o něm povíme více.

Kde se vzal, tu se vzal…

Karob se získává z plodů rostliny zvané Ceratonia Siliqua, která roste zejména ve Středomoří. Plody této stálezelené dřeviny se využívají v potravinářském průmyslu, kde dokonale zastupují roli kakaa. Ale! Karob oproti kakau obsahuje mnohem vyšší množství zdraví prospěšných látek a navíc, jeho chuť je nejen mnohem výraznější, ale také sladší.

Karob možná budete znát pod jiným názvem, a to svatojánský chléb nebo také rohovník. Karob znali již ve starověkém Řecku, kde byl hojně používán nejen kvůli své specifické chuti, ale především díky léčivým účinkům.

Čím je karob tak výjimečný?

Karob je přímo zázračná surovina, neboť obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. Ptáte se, které? Je to zejména vysoký podíl bílkovin, vlákniny, aminokyselin, vitamínů a minerálních látek. Velmi důležité jsou zejména vitamíny skupiny A, B a D, hořčík, draslík, železo a vápník. A něco navíc! Karob neobsahuje kofein a alergenní látky. Můžete jej proto mlsat naprosto bez výčitek a se zcela čistým svědomím. Uděláte dokonce i něco pro svou štíhlou linii, neboť je úžasným pomocníkem při hubnutí, a to díky tomu, že obsahuje mnohem méně tuku než kakao. Je vhodný dokonce i pro celiaky, neboť neobsahuje lepek.

Karob je dále opěvován kvůli svým pozitivním účinkům na zdraví. Velmi dobře působí na trávení, snižuje hladinu cukru a cholesterolu, dodává energii, uklidňuje žaludeční sliznici, usnadňuje vykašlávání, bojuje proti osteoporóze a navíc, na rozdíl od kakaa, nevyvolává poruchy spánku a zrychlený tep.

Chci karob, ale kde jej pořídit?

Karob naleznete ve všech obchodech se zdravou výživou. Prodává se ve formě prášku, který můžete použít například na ochucení zmrzliny, lívanců, do ovesné kaše a podobně, nebo se dají zakoupit již hotové výrobky, například karobová čokoláda a podobně.

Pokud jste tedy milovníkem kakaa a čokolády, a chcete vyzkoušet zdravější variantu, pak je karob pro vás jasnou volbou.

Příště se těšte na zdravý recept s karobem.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také