Kokosový olej - ano nebo ne?

Kokosový olej - ano nebo ne?

Váháte s používáním kokosového oleje? Bojíte se jeho negativních účinků? Nebojte!

Kokosový olej je velmi často diskutovanou potravinou. Jedni vychvalují jeho zázračné účinky na pleť, vlasy nebo na zdraví, druzí tyto účinky vyvracejí. Jak to s ním tedy doopravdy je? Jsou jeho účinky opravdu tak blahodárné nebo naopak lidskému zdraví škodí?

Co byste měli o kokosovém oleji vědět…

Kokosový olej je výtažek z dužiny kokosového ořechu. Je jedním z nejdéle používaných rostlinných olejů. Kokosový olej je při běžné pokojové teplotě tuhý, avšak při překročení teploty 26 °C se z něj však stává kapalina. Kokosový olej se nepoužívá pouze pro přímou konzumaci a vaření, ale stále více populární jsou jeho účinky využívané v kosmetickém průmyslu. Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která je důležitá v boji s bakteriemi, plísněmi a viry v těle. V kokosovém oleji je ve vysoké míře zastoupen vitamín E, K, fosfor, kyseliny linolová, olejová a také důležité omega 6 mastné kyseliny.

Věděli jste, že kyselina laurová je obsažena v mateřském mléce? Děti jsou díky ní více chráněny proti vnějším vlivům bakterií a virů.

Negativní vliv na zdraví?

Existuje mnoho studií o pozitivních a negativních vlivech kokosového oleje, avšak mnoho studií prokazuje, že jeho prospěšné účinky převládají nad těmi negativními. Upřímně, každá mince má dvě strany, však se sami přesvědčte…

Kokosový olej obsahuje až 85 % nasycených mastných kyselin, které jsou zastoupeny také v mase, palmovém oleji, másle a podobně. Konzumace nasycených mastných kyseliny může vést ke vzniku srdečních onemocnění. Pozor! Nové studie zabývající se kokosovým olejem však tvrdí, že nasycené mastné kyseliny nacházející se v kokosovém oleji jsou naopak pro lidské zdraví prospěšné. Tak kde je pravda?

Konzumujete maso, vejce a mléko? Pak se kokosového oleje rozhodně bát nemusíte!

Kokosový olej = zázrak pro naše zdraví!

Negativní vlivy kokosového oleje dlouhodobé studie vyvracejí, ale my se teď pojďme společně podívat na ty pozitivní, kterých je opravdu požehnaně. Kokosový olej podporuje obranyschopnost organismu, má pozitivní vliv na rychlejší hojení ran, zpomaluje stárnutí kůže, pomáhá v boji s kožními nemocemi, podporuje trávení a pravidelnost vyprazdňování, má antibakteriální a antiseptické účinky. Stačilo vám to? Ne? Tak tedy kokosový olej dále zklidňuje pokožku, dodává energii, pročišťuje organismus, bělí zuby, obnovuje kožní tkáň, vyživuje nehty a vlasy.

Zkrátka zařazením kokosový olej do svého jídelníčku rozhodně nic nezkazíte, ale naopak uděláte něco pro své zdraví.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
86%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také