Potraviny, díky nimž budou vaše zuby stále zdravé

Potraviny, díky nimž budou vaše zuby stále zdravé

Pravidelné čištění zubů alespoň dvakrát denně, návštěvy zubního lékaře, dentální hygiena, zubní nit a další, to jsou základní pravidla pro udržení zdravého a zářivého chrupu. Víte ale, že existují potraviny, které podpoří zdraví vašich zubů? Pojďme se společně podívat, o které se jedná.

Určitě víte, že nezdravé jídlo, alkohol a mnoho cukru škodí našim zubům a přispívají ke vzniku zubního kazu. Zubní lékaři radí, abychom se vyhýbali potravinám, které v sobě ukrývají kombinaci cukru a kyseliny. Tato kombinace je podle nich pro naše zuby přímo „vražedná“.

Cukr? Tomu se raději vyhněte!

Ano, cukr vážně není zdravý. A to nejen pro naše zuby! Právě cukry mohou přispět k rychlejší tvorbě zubního kazu. Pamatujte, jste to, co jíte. Vyhněte se proto potravinám s přidaným cukrem. Myslíte si, že zabráníte vzniku zubního kazu vyčištěním zubů ihned po konzumaci sladkostí? Omyl! Odborníci tvrdí, že právě toto vede k dalšímu poškození zubů. Vyčkejte proto s jejich čištěním alespoň jednu hodinu po jídle. Na druhou stranu existuje řada potravin, které naopak vzniku zubního kazu předcházejí. A které to jsou?

  • Syrová zelenina

Právě zelenina je jednou z nejvíce vhodných potravin, a to nejen pro naše zuby, ale pro celkové zdraví organismu. Zejména pak vláknitá zelenina, která nejen, že nutí naše zuby k vyšší frekvenci žvýkání, ale navíc obsahuje vlákna, která přirozeně zuby čistí. Že nemáte rádi celer nebo mrkev? Po přečtení tohoto článku si je možná zamilujete.

  • Sýry

Sýr je nejen bohatým zdrojem vápníku, ale navíc obsahuje minimum cukru a kyseliny. Je proto vhodnou potravinou pro prevenci zubního kazu. A co víc? Obsahuje mléčnou bílkovinu, tak zvaný kasein, který pomáhá zpevňovat zubní sklovinu.

  • Jahody a jiné ovoce

Ano, i ovoce, přesto, že obsahuje cukry, je vhodné pro prevenci zubního kazu. Ovoce totiž zvyšuje frekvenci žvýkání a produkci slin. Má dokonce neutralizující efekt na kyselinu usazující se na zubní sklovině. Bojujete se žlutým nádechem zubů? Vsaďte na jahody! Dokáží totiž zbavit vaše zuby nežádoucího zabarvení.

  • Ořechy a semínka

Věděli jste, že ořechy a semínka mají abrazivní schopnosti? Ano, zbavují zuby nejen žlutého zabarvení, ale také zubního plaku. A tím nekončíme! Ořechy a semínka totiž obsahují mnoho vitamínů, bílkovin a zdravých tuků. Nejen, že dodáte tělu tolik potřebné živiny, ale navíc rozzáříte svůj úsměv. A to stojí za zkoušku.

Správný pitný režim

Věřte, že nejen potraviny ovlivňují zdraví našich zubů. Důležitý je i správný pitný režim. Sladkým minerálkám a džusům se proto raději vyhněte. Množství cukru je zde opravdu vysoké. Své zuby podpořte raději neslazenými čaji a vodou. Uděláte tak dobře nejen svému chrupu, ale také tělu.

Pár rad na závěr

  • Po večerním čištění zubů se vyhněte konzumaci jakýchkoliv potravin. Zbytky jídla se totiž usazují v mezizubních prostorách. To pak může způsobovat vznik zubního kazu a nehezkého žlutého zabarvení.
  • Po konzumaci ovoce si zuby nečistěte! Obsahuje totiž kyseliny, které oslabují zubní sklovinu. Pokud budete čistit zuby ihned po konzumaci ovoce, můžete si způsobit vážné problémy.
  • Na pasty s SLS zapomeňte! SLS neboli sodium lauryl sulfát totiž dodává pocit čistých zubů, i když to tak není. Navíc vysušuje sliznici a napomáhá tvorbě aftů v dutině ústní.
  • Čím delší čištění zubů, tím lepší? Omyl! Obvykle nám okolí radí, abychom si zuby čistili nejméně 2 minuty. To je však jeden z největších mýtů. Zuby je totiž potřeba čistit, dokud nejsou na omak hladké. A jak si to nejlépe ověříte? Přeci jazykem. 
Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také