Svátek sv. Valentýna

Svátek sv. Valentýna

Kolem svátku sv. Valentýna koluje mnoho mýtů a pověr. Které se zakládají na pravdě a které jsou smyšlené? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Jak určitě sami víte, svátek sv. Valentýna připadá na 14. února. Jedná se o svátek všech zamilovaných. Na tento svátek je běžné, že si zamilovaní partneři předávají dárky. Kde se ale tato tradice zrodila? Jedná se o americký svátek nebo pochází z Evropy?

Střípky z historie

Svátek sv. Valentýna je opředen mnoha teoriemi vzniku. Na jedné straně stojí teorie, že se vyvinul ze svátku Lupercalia. Tento svátek připadal na únor a jeho úkolem bylo vyčistit obydlí od zlých duchů. Během tohoto svátku docházelo k obětování zvířat a bičování mladých žen. Druzí pak tvrdí, že je svátek sv. Valentýna spojen s katolickým římským knězem Valentýnem, který žil ve 3. století. Kněz žil v době vlády Marka Aurelia Claudia, který zakazoval sňatky mladým párům. I přes výslovné zákazy kněz Valentýn tyto páry v tajnosti oddával. Jak to tak bývá, bohužel se mu to nevyplatilo a 14. února byl umučen k smrti. V 5. století byl 14. únor vyhlášen jako svátek sv. Valentýna.

Zajímavosti spojené se svátkem sv. Valentýna

  • Nejstarší valentýnka byla poslána v roce 1477. Nyní je uchována v londýnské Britské knihovně.
  • Nejdelší valentýnský polibek trval 46 hodin 24 minut a 9 vteřin.
  • Darování květin je spojeno se životem kněze Valentýna, který jimi obdarovával mladé páry.
  • Na začátku 19. století doručila pošta v Anglii 60 000 valentýnských přání.
  • Dříve kolovala legenda, která praví, že si svobodná dívka vezme muže, kterého 14. února potká jako prvního.
  • Češi utratí za dárky na svátek sv. Valentýna průměrně 650 Kč.
  • Každý rok se na svátek sv. Valentýna uskuteční přibližně 250 000 žádostí o ruku.

Svátek sv. Valentýna u nás

U nás se tento svátek začíná šířit po roce 1989 a ihned nabírá komerční podobu. Bohužel pravou historii svátku zná pouhá hrstka lidí. Většina si mylně myslí, že se jedná o americký svátek. A jak se tento svátek u nás slaví? Obvykle se mezi partnery předávají drobné dárky nebo květiny a posílají se dopisy, tak zvané valentýnky. V této době jsou plné restaurace, lidé se scházejí u skleničky vína a večeři při svíčkách. Je pouze na vás, jak, a jestli vůbec, tento svátek oslavíte. Fantazii se rozhodně meze nekladou. 

Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také