10 rad pro efektivní práci na home office

10 rad pro efektivní práci na home office

Pokud v těchto dnech pracujete z domu, takzvaně na home-office, podívejte se na rady, které vám pomohou v efektivní práci.

Práce z domu je za běžných podmínek samozřejmě skvělým benefitem, ale má taky svá úskalí. Podlehnout jim je cesta do pekel. Home office vás může smést profesně i sociálně, proto jsme připravili osvědčené rady a doporučení, jak pracovat z domu s maximální efektivitou a dobrým pocitem na konci každého pracovního dne

Úskalí práce z domu

 • Promarněný čas

 • Sociální propad

 • Deprese

Ano, svádí to. Nevstat ráno na budíka, protože není žádný spěch do práce. Nepřevlékat se ze spacího trika, protože vás stejně nikdo neuvidí. Pustit si oblíbený seriál, protože můžete. Naládovat pračku, uvařit si něco dobrého, začíst se do napínavé knížky.
První den je to euforie. Připojit se do práce jen na nutné cally, učesat se jen před skype konferencí.
Druhý den normálka.
Třetí den frustrace.
A čím déle systematickou práci odkládáte, tím horší to je. S ohledem na stávající situaci, kdy člověk ještě navíc nemůže sociálně interagovat – káva s kamarádkou, posezení s přáteli, courání po obchodech nebo makačka ve fitku – už po několika dnech ztrácí nejen výkon, ale i náladu. 

Jak pracovat z domu a nezbláznit se z toho? 

Zaveďte si rituály a režim!

 1. S přípravou na další den začněte už večer

 2. Rozmyslete si, co budete další den jíst, uvařte si oběd nebo si jej alespoň promyslete. Ukliďte byt, připravte si prádlo na vyprání. V následujícím pracovním dni vás tyto běžné domácí věci nebudou nutit k prokrastinaci. 

 3. Bez budíku ani náhodou!

 4. Každé ráno vstávejte na budík. Pravidelně ve stejnou hodinu, jak jste normálně zvyklí. Můžete jej o kousek posunout s ohledem na čas, ušetřený dojížděním do práce, ale maximálně tak, abyste byli připraveni pracovat z domu ve stejnou hodinu jako běžně. 

 5. Neodbývejte ranní hygienu

 6. Práce z domu svádí k odkládání. Nedělejte to a po probuzení zaplujte do koupelny, dejte si sprchu, učešte se, upravte se. Budete se cítit mnohem líp, přeladíte se do spokojenějšího módu. 

 7. Nezůstávejte v běžném domácím oblečení

 8. Vytahané triko ke kolenům je pohodlné, ale pokud dnes zůstanete v něm, zítra vynecháte sprchu, pozítří budík a za týden strávíte v posteli celý den. Oblečte se pohodlně, punčochy a lodičky nebo košile s kravatou to sice být nemusí, ale staré tepláky, ve kterých byste běžně nešli ani s odpadky, taky ne. 

 9. Připravte si pracovní místo

 10. Práce z pohovky nebo křesla sice láká, ale po hodině je k nevydržení (vlastní zkušenost). Pokud doma nemáte pracovní stůl, vytvořte si pracovní místo v kuchyni, za konferenčák v obýváku by vám záda rozhodně nepoděkovala. 11. Rozvrhněte si práci do bloků

 12. Zaveďte si rozvrh stejně, jako jej mají děti ve škole. Udělejte si z práce doma skutečnou výhodu, ne noční můru. Nastavte si na mobilu alarm, například 60 minut práce, 10 minut pauza. Existuje také spousta aplikací na organizaci času, které vám během pracovního bloku nedovolí vstup na sociální sítě. Nainstalujte si některou z nich.

 13. Neodbývejte oběd!

 14. Určete si pravidelnou dobu na oběd a nenechejte si ji nikým ani ničím narušit. U oběda ignorujte telefonáty i maily a určitě si k jídlu nepouštějte Netfix nebo rozkoukanou epizodu seriálu z noťasu. Pokušení odložit začátek dalšího pracovního bloku by bylo příliš veliké a obzvlášť v prvních dnech práce z domova by vám mohlo rozbourat všechnu snahu o efektivitu. 

 15. Krátké nastavené pauzy využijte pro sebe, odměňujte se

 16. V desetiminutové pauze mezi pracovními bloky (ať už je tvoří telefonování, korespondence  či další pracovní činnost) vstaňte od počítače. Udělejte sadu dřepů, protáhněte se, běžte se napít, vylezte na balkon (bez mobilu!), zapněte tu připravenou pračku nebo snězte jablko. Pokud berete do ruky mobil, nesledujte zprávy, ale zavolejte rodičům či prarodičům.  17. Práci ukončete tak, jako by vás čekala cesta domů

 18. Neprotahujte ji, pokud vás netlačí neodkladné úkoly, nedělejte si náskok. Potřebujete odpočinek, protože ač se to nezdá, je pobyt doma mnohem náročnější na psychiku a celkovou odolnost než každodenní cestování na pracoviště. Začněte třeba tím, že se převléknete do toho oblíbeného vytahaného domácího trika :-)

 19. Introverti ke knížkám, seriálům nebo ke gamingu, extroverti na online párty

 20. Pokud vám klid a samota vyhovují, relaxujte s knížkou, oblíbeným seriálem nebo v dalším levelu rozehrané hry. Pokud jste společenští a chybí vám kolektiv, spojte se s přáteli přes skype. Proberte drby, vyměňte si tipy na šití roušek, podělte se o svou oblíbenou cvičební sestavu a naplánujte si aktivity na “lepší časy”.


Pokud právě teď chcete namítnout, že všechny tyhle rady jsou sice dobré, ale vy máte doma právě teď nejen partnera/partnerku, ale i děti, nebojte se. Mysleli jsme i na to a hned zítra přineseme tipy, jak zvládnout home office v rodinném kruhu. 

Pozn.: Pracuji "z domu" už šestým rokem. Peklem jsem si prošla v začátku, najít systém trvalo několik týdnů. Teď už to víc než pět let dokonale funguje i se speciální úpravou pro dny s dětmi. Ale o tom víc příště. Radka

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také