7 největších mýtů o hubnutí

7 největších mýtů o hubnutí

Už dlouho se snažíte zhubnout, ale výsledky nejsou valné? Možná se mylně držíte některého z mýtů kolem hubnutí. Přečtěte si, co jste o hubnutí možná nevěděli.

7 Největších mýtů o hubnutí

Snažíte se jíst zdravě a cvičíte, ale přesto nemůžete zhubnout? Pokud ano, jste si jisti, že se neřídíte některou ze zaručených rad, která se již řadu let traduje, jako například nejíst po šesté hodině? Internet je přímo přesycen těmito mnohdy nesmyslnými návody na dokonalé hubnutí. Některé z těchto rad lze částečně použít, ale většina z nich vede k jojo efektu, někdy dokonce až ke zdravotním problémům. V dnešním článku se tedy zaměříme právě na tyto nesmyslné rady, které se dají objevit nejen na internetu, a které vám rozhodně k vysněné postavě nepomohou.

    Veškeré tuky jsou nezdravé


Tato krátká věta je opravdu velmi oblíbená právě mezi lidmi, kteří se dlouhodobě snaží o redukci své váhy. Tuky se rozdělují do dvou skupin na nasycené a nenasycené, přičemž nasycené tuky jsou ukryty v mase, masných a mléčných výrobcích. Tyto tuky nejsou zdravé a jsou příčinou vysokého cholesterolu a onemocnění srdce, zatímco tuky nenasycené jsou pro náš organismus velmi důležité, neboť je potřebujeme z hlediska vstřebávání vitamínů některých potravin. Mezi tyto vitamíny řadíme vitamín A, D, E a K, které je naše tělo schopno přijmout právě jen v kombinaci se zdravým nenasyceným tukem (rostlinné oleje). Další schopností nenasycených tuků je ochrana životně důležitých orgánů, pomáhají udržovat zdravé srdce a cévy a odbourávají z těla právě špatný cholesterol LDL a podporují vytváření zdravého cholesterolu HDL. Nenasycené tuky se ukrývají v semínkách, ořechách, rybách, rostlinných kvalitních olejích a podobně.

Ponaučením pro vás tedy je, abyste se nevyhýbali tukům obecně, ale pouze tukům nasyceným, které jsou pro naše zdraví hrozbou a stojí za vznikem obezity a dalších závažných onemocnění.

    Nejezte po šesté hodině večerní

Tento mýtus je mezi lidmi obecně jedním z nejoblíbenějších a praktikuje jej velká část populace. Ano, pokud chodíte spát kolem sedmé nebo osmé hodiny, pak je pro vás tento mýt správný, ale chodíte-li spát kolem desáté a déle, pak je to holý nesmysl. Ideální doba pro poslední jídlo je dvě až tři hodiny před spánkem. Tělo by v opačném případě hladovělo a ukládalo by vše, co sníte, v podobě tuku i tehdy, pokud byste jedli velmi střídmě. Poslední jídlo by mělo být lehké, tvořené zejména kvalitními bílkovinami a zeleninou.

Zapomeňte na to, že jíst po šesté hodině je nezdravé, naopak se zaměřte na to, abyste v tuto dobu konzumovali pouze kvalitní lehké jídlo bohaté na vitamíny.

    Zaměřte se hlavně na příjem kalorií

Je pravda, že počítáním kalorií určitě pár kilo shodíte, ale víte vlastně, co jíte? Všude se propaguje počítat kalorie, ale už se dále nemluví o tom, jaké potraviny konzumovat. Některé potraviny, které by vám kaloriemi vyšly jako „správné“ mohou mít neblahý vliv na redukci vaší váhy, nebo naopak jsou potraviny, které konzumovat nebudete, patřící do skupiny těch, které v hubnutí pomáhají.

Vykašlete se na počítání kalorií, raději se naučte číst informace o složení potraviny na obale. Je sice důležité, kolik kalorií přijímáte, ale nejdůležitější je, z jakých potravin je přijímáte.

     Zaručeně fungující přípravky na hubnutí

Odevšad se na nás valí mnoho informací o tabletkách, náplastích či nápojích na hubnutí, jsou ale opravdu tak dobře fungující, stejně tak, jako jsou propagovány? Zamysleme se nad tím, pokud by tyto přípravky fungovaly, byli by mezi námi stále obézní lidé? Pravděpodobně ne. Tyto přípravky mohou mít malý účinek, ale pouze v kombinaci se zdravou vyváženou stravou a pohybem. V podstatě se tedy jedná o vyhozené peníze, neboť při správné životosprávě jsou tyto přípravky k ničemu, dokonce mohou poškodit naše zdraví.

Jezte zdravě a pravidelně se hýbejte, to je jediná zaručená rada, jak shodit přebytečná kila, navíc ušetříte mnoho peněz, které byste utratili za nefungující léky.

    Sportujte a zhubnete

Ano, sportem se opravdu dopracujete ke štíhlé postavě, ale bez správného jídla to bohužel nefunguje. Jíte-li nezdravě, pak nemůžete čekat zázraky jen na základě toho, že pravidelně sportujete. Základem správného hubnutí je zdravý vyvážený jídelníček v kombinaci se sportem.

Jezte zdravě a pravidelně se hýbejte, výsledky se zanedlouho dostaví.    Nejzdravější na snídani je müsli

Další z mýtů se týká snídaňových směsí, které jsou u nás velmi oblíbené. Ve většině případů jsou tyto směsi bohužel nabity neskutečným množství sacharidů, které jsou pro naše zdraví velmi nevhodné. Bohužel se na trhu vyskytuje mnoho druhů těchto cereálií a ne vždy se jedná o kvalitní výrobek. Pokud byste přesto chtěli cereálie snídat, pak sledujte jejich složení a kupujte sypké směsi složené z ovesných vloček a neslazeného ovoce a ořechů.

Cereálie k snídani si dopřát můžete, ale pouze ty kvalitní v malém množství v kombinaci s bílým jogurtem. Jogurt si můžete osladit některým z přírodních sladidel, jako je agáve sirup, kokosový cukr a podobně.    Light potraviny jsou na hubnutí to pravé

Toto je jeden z nejčastějších omylů, v redukčním jídelníčku bychom se těmto potravinám měli naopak vyvarovat, neboť sice obsahují o trochu méně tuku než klasické výrobky, ale obvykle jsou obohaceny o veliké množství cukrů, škrobů, umělých sladidel a dalších látek.

Snažíte-li se zhubnout, volte raději tučnější, ale o to kvalitnější výrobky.

Jak je to tedy doopravdy?

Každý lidský organismus je jiný a měli bychom se mu naučit naslouchat. Samo naše tělo nám napoví, co mu schází, nebo naopak přebývá. Obecně platí pro správné a dlouhodobé hubnutí konzumace zdravých potravin v kombinaci s dostatečným pohybem a dokonce i odpočinek a relaxace jsou velmi důležité faktory, díky kterým se cítíme odpočatí a plni energie. Čtěte etikety na výrobcích a zajímejte se o to, co jíte, neboť to děláte především pro své zdraví.

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také