Antioxidanty – proč jsou pro tělo tak důležité?

Antioxidanty – proč jsou pro tělo tak důležité?

Víte, co jsou antioxidanty a kde je hledat? Čtěte dál a dozvíte se vše důležité.

Na každém kroku se setkáváme s pojmem antioxidant. Reklamy nám říkají „Jezte potravinové doplňky s vysokým obsahem antioxidantů!“. Proč? Je to nutné? To se nikde jinde antioxidanty nenacházejí? Proč bych měl zbytečně utrácet za drahé prášky?

Nicméně, umíte si vlastně představit, co to antioxidant je? Proč jsou pro naše tělo důležité? Proti čemu nás antioxidanty chrání? V čem se antioxidanty nacházejí? Na všechny otázky vám v dnešním článku dáme jasné odpovědi.

Co jsou antioxidanty?

Zjednodušeně řečeno, antioxidanty jsou takové látky, které jsou schopny kompenzovat škodlivý dopad oxidačních procesů v těle. Antioxidanty jsou výživné látky v podobě vitamínů, stopových prvků a minerálních látek. Lidský organismus chrání před vznikem některých civilizačních onemocnění, jako je rakovina, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, šedý zákal, ateroskleróza a další.

Víte, jak předcházet vzniku rakoviny? Konzumujte potraviny bohaté  na vitamín E, C, selen a betakaroten.

Zmínili jsme škodlivý dopad oxidačních procesů v těle, ale víte, co si pod tím představit?

K oxidačnímu procesu v těle dochází tehdy, kdy počet volných radikálů překročí neutralizační schopnost obranného systému. Jednoduše řečeno, volné radikály způsobují poškození zdravých buněk v těle. Tyto volné radikály mohou vznikat v důsledku nezdravého životního stylu, zánětlivých procesů v těle, znečištěného prostředí, kouření, stresu, slunečního záření, konzumace alkoholu a podobně.

Antioxidanty mají schopnost pohlcovat ty volné radiály, je tedy nutné tělu dodávat takové množství, aby volné radikály nepřevládaly. Pokud by tomu bylo naopak, došlo by ke zrychlení procesu stárnutí a možnému vzniku zmíněných civilizačních onemocnění.

Chcete být stále mladí a krásní? Stárnutí buněk zpomalíte konzumací potravin bohatých na retinol, tokoferol a flavonoidy.

V čem antioxidanty naleznu?

Primárním zdrojem antioxidantů by měla být naše strava, ne potravinové doplňky! Konzumujte vyváženou stravu bohatou na ovoce a zeleninu, ze které naše tělo získává veškeré důležité živiny a především antioxidanty, které potřebuje pro zdraví.

Zeleninu a ovoce konzumujte vždy v syrové podobě, neboť vařením se antioxidanty ničí. Vyzkoušejte odšťavňování! Z čerstvých šťáv tělo absorbuje maximální počet živin.

Dalšími potravinami bohatými na antioxidanty jsou ořechy. Ořechy jsou důležitým zdrojem zdravých tuků a mají blahodárný vliv na kardiovaskulární systém.

Nezapomínejte na bylinky a koření! Víte proč? Je prokázáno, že mají nejen vysoký obsah antioxidantů, ale navíc se pyšní silnými protirakovinnými účinky. V ideálním případě konzumujte čerstvé bylinky a koření, neboť mají vyšší obsah antioxidačních látek.

Víte, který antioxidant je pro tělo velmi důležitý? Vitamín C! Jak prosté, že? Jedná se přeci jen o vitamín, který je dostupný pro každého.

Čím ještě mohu podpořit své zdraví a tvorbu antioxidantů?

Tvorbu antioxidantů v těle můžete podpořit odstraněním cukru ze stravy, pravidelným cvičením, vyhýbáním se stresovým situacím, omezením alkoholu a kouření a dostatečným spánkem.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také