Bylinky a jejich využití - provoňte a ochuťte svůj život

Bylinky a jejich využití - provoňte a ochuťte svůj život

Bylinky hrají v našich životech velmi důležitou roli, neboť mají blahodárný vliv na lidské zdraví. Jsou snadno k sehnání a můžete si je snadno pěstovat i doma. Čtěte dál a dozvíte se, jakými účinky jednotlivé bylinky oplývají.

Bylinky a jejich využití

Bylinky hrají v našich životech velmi důležitou roli, neboť mají blahodárný vliv na lidské zdraví. Bylinky jsou velmi snadno dostupné a můžeme si je pěstovat dokonce i doma na zahrádce nebo v truhlíkách na parapetu. Užívají se ale nejen ke konzumaci, ale také v kosmetickém průmyslu na různé krémy, bylinné koupele a podobně. Čtěte dál a dozvíte se, jakými účinky jednotlivé bylinky oplývají.

Použití bylinek v kuchyni

Také si bez bylinek nedokážete představit vaření? My také ne, neboť svou chutí dodávají pokrmům mimořádnou lahodnost a aroma. Například do polévek se výborně hodí celer, petržel, pažitka nebo majoránka, na maso je vhodný rozmarýn, oregáno nebo bazalka, která se samozřejmě hodí také na ochucení těstovin a pizzy. Při pečení pak oceníte zejména skořici, hřebíček, anýz a podobně.

Bylinky jako lék

Určitě znáte ten nepříjemný pocit, kdy jste nachlazení, máte rýmu, kašel a nic nepomáhá. Zkusili jste však přírodní sílu bylinek? Už naše babičky tyto neduhy neléčily ničím jiným než právě bylinkami, které mají mnohdy až kouzelnou moc. Postupem času se ukazuje, že bylinky jsou mnohem levnější, než některé léky a navíc nemají žádné vedlejší účinky. Nechcete-li užívat léky z lékárny, pak jsou pro vás vhodné právě bylinky, ale které jsou ty pravé?

 • Bazalka

Mezi účinné látky, které bazalka obsahuje, řadíme zejména methylchavikolem, linalool, flavonoidy, glykosidy, tanin, cinoel a další. Bazalka patří mezi univerzální byliny, které zlepšují trávení, působí proti nadýmání, má protizánětlivé účinky, blahodárně působí na migrény, bolesti hlavy a nespavost. Bazalka má velmi široké spektrum kuchyňského využití, dá se přidat do omáček, polévek, masa, těstovin, na pizzu a podobně.

 • Máta

Máta je bylina obsahující silice, třísloviny, fenoly a flavonoidy. Používá se zejména k léčebným kúrám, k léčbě revmatu, při nevolnostech, průjmech a podobně. Máta patří mezi silně aromatické bylinky, která se dá použít k dochucení salátů, omáček, nápojů a dalších. Tato bylinka se používá také v kosmetickém průmyslu.

 • Rozmarýn

Rozmarýn je bylinka obsahující léčivé látky, jako jsou flavonoidy, silice, diterpenové hořčiny, kyselina ursulová, kávová a další. Bylinka pomáhá zejména zlepšovat trávení, působí proti nadýmání a zvyšuje nízký krevní tlak. V gastronomii se pak používá buď samostatně, nebo jak složka provensálského koření, které se skvěle hodí zejména k masu a rybám.

 • Tymián

Tymián, stejně jako předchozí bylinky, obsahuje flavonoidy, silice, třísloviny, aromatické kyseliny, linalool a další. Tymián působí proti průjmu, nadýmání, pomáhá v boji s plísněmi a bakteriemi, a v neposlední řadě je vhodný k boji s nachlazením. V kuchyni se pak skvěle hodí do těstovin a k pečenému masu.

 • Meduňka

Meduňka obsahuje silice, třísloviny, hořčin, flavonoidy a další. Meduňka je vhodná na zlepšení zažívání, na klidný spánek a v neposlední řadě působí proti stresu. V kuchyni se pak skvěle hodí například do ovocných salátů nebo nápojů.

 • Heřmánek

Heřmánek obsahuje silice, deriváty kyseliny benzoové, azulenové sloučeniny, flavonoidy, terpeny a další. Heřmánek se používá jak v kosmetickém průmyslu, tak i pro své léčitelské účinky. Heřmánek zmírňuje bolesti, uklidňuje a pomáhá rychleji hojit rány.

 • Kmín kořenný

Kmín je planě rostoucí bylinka, kterou všichni velmi dobře známe. Jeho blahodárné účinky na nadýmání a křeče trávicího traktu jsou známy lidem po celém světě. Kmín navíc podporuje činnost jater, má antibakteriální účinky, zmírňuje bolesti hlavy a podporuje tvorbu mateřského mléka.

Máte problémy s vypadáváním a kvalitou svých vlasů?

Řada výtažků z bylinek je hojně využívána v přípravcích na růst vlasů a to nejen k vnějšímu, ale také vnitřnímu použití. Mezi tyto bylinky řadíme přesličku rolní, která obsahuje kyselinu křemičitou, jenž zpevňuje vazivové tkanivo, bojuje proti akné a má silné detoxikační účinky. Další rostlinkou je pupalka dvouletá, která obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají udržovat zdravé vlasy a nehty. Také ginkgo biloba patří do této skupiny, neboť dokáže stimulovat růst a kvalitu vlasů.¨

Hubnutí pomocí bylinek

Mnoho z nás vyzkoušelo už nespočet diet a různých doporučení ohledně zdravého stravování, ale co takhle zkusit bylinky? Mnoho bylinek má nejen léčivé schopnosti, ale také schopnosti pomoci s úbytkem váhy. Mezi tyto bylinky pak spadají kopřiva, rakytník, ostropestřec, psyllium, lapacho, chlorella a další. Například zmíněná chlorella má silné antioxidační účinky, které podporují přirozenou detoxikaci a vyplavování škodlivých toxinů z těla. Další zmíněnou bylinkou je psyllium, neboli vláknina, díky které se váš organismus rychleji a na delší dobu zasytí. Další bylinkou je lapacho, které čistí organismus a zbavuje tělo přebytečné vody.

Další méně známé bylinky

 • Ploštičník větevnatý

Tato bylinka je vhodná zejména pro ženy, neboť dokáže léčit mnohé gynekologické problémy a zmírňuje návaly horka. Dalším jejím účinkem je léčba zánětů pohlavních orgánů, zmírňuje menstruační bolesti a pomáhá snižovat vysoký krevní tlak.

 • Kadidlovník

Kadidlovník je bylinka hojně využívaná zejména v ajurvédské a čínské medicíně. Tato bylina léčí revma, pomáhá se záněty v těle a zmírňuje bolesti.

 • Chaste tree

Chaste tree je bylinka, která zmírňuje menstruační bolesti. Účinek této bylinky se nedostaví ihned, je potřeba ji užívat dlouhodobě.

 • Kalisie voňavá

Tato bylinka je svými vlastnostmi vskutku zázračná, neboť léčí problémy s prostatou, alergie, Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu, astma, sklerózu, zmírňuje bolesti, horečky, nachlazení, zpomaluje stárnutí a mnoho dalších.

 • Zvěšinec zední

Tato bylinka má protizánětlivé účinky, zlepšuje trávení, pomáhá upravovat metabolismus, pomáhá v boji s cukrovkou, má protirakovinné a hojivé účinky.

 • Vitánie snodárná neboli ašvaganda

Ašvaganda je afrodiziakum, které se používá zejména na zlepšení erekce mužů, bojuje proti stresu a zažívacím problémům, zvyšuje obranyschopnost a pomáhá zlepšovat kvalitu spánku.

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také