Detoxikace - co jíst, abychom se zbavili stresu a chemie v našem těle

Detoxikace - co jíst, abychom se zbavili stresu a chemie v našem těle

Člověk dnes žije ve stresu, v hektickém světě, cpe do sebe spousty chemikálií jak v potravinách, tak v lécích a zapíjí to dalšími chemikáliemi s bublinkami. Není divu, že se v takovém prostředí cítíte neustále unaveni, často vás bolí hlava, skolí vás každá viróza a nemáte elán do života. Nejspíš vám vaše tělo chce říct, že už má těch toxických látek dost a že nastal čas pro detoxikaci.

Detoxikace

 

Cítíte se neustále unaveni, často vás bolí hlava, skolí vás každá viróza, bez rozdílu zda je to rýma či chřipka? Každého z nás může trápit něco jiného, zkuste se zamyslet, kdy jste naposledy odpočívali, dopřáli si chvilku jen sami pro sebe. Žijeme v hektickém světě, vystavujeme se každodennímu stresu, špatná životospráva, nesmíme zapomenout ani na prostředí, kde žijeme, smog rozhodně není náš kamarád. Náš organismus musí během života čelit několika faktorům, proto bychom měli naše tělo naslouchat, jen tak můžeme být dlouho zdraví a vitální.  Nesmíme zapomínat, že naše tělo není stroj, a pokud se k němu začneme tak chovat, zhroutí se. Způsob, jak dobít baterky a dostat ze sebe toxiny, které se v nás za nějaký čas nahromadily, je detoxikace.

 

DETOXIKACE je očistná kúra, zbavuje nás toxických látek z jídla, vzduchu, léků apod., které se postupem času nahromadí v našem těle. Očistná kúra je záchranným bodem při překyselení organismu, dochází k němu při špatném dodržování jídelníčku - nejhorší kyselinotvorné potraviny jsou maso, cukr a alkohol.

 

Čeho během detoxikace dosáhnu?

 • Optimalizace trávicí soustavy
 • Minimalizace stresu
 • Posílení imunity
 • Příliv energie

Příznaky dlouhodobé zátěže organismu toxiny?

 • Poškození tělesných tkání
 • Neplodnost
 • Zrychlené stárnutí organismu
 • Bolestivé stavy kloubů, zad a páteře
 • Únava během dne, malátnost
 • Nespavost
 • Trávicí problémy
 • Kožní problémy (lupenka, akné)
 • Narušená psychika - roztěkanost, nervozita

 

Co napomáhá k samotné detoxikaci těla?

O samotný proces detoxikace se v naše těle starají játra, odstraňují nepřetržitě jedovaté látky, které přijímáme s potravou i ty, co se v těle vytvářejí. Rozložené toxiny tj. jedovaté látky odcházejí z těla močových a dýchacím systémem, kůží a střevem. Největší příčina toxických látek v těle je stres, znečištěné ovzduší, úprava potravy její konzervací a zpracováním.

Další způsoby, jak ze sebe vyplavit toxiny:

Pohyb a odstraňování toxinů prostřednictvím kůže

V dnešní době hodně opomíjené pravidelné cvičení, které urychluje odstranění toxinů prostřednictvím kůže při pocení. Cvičení stimuluje lymfatický tok, zrychluje látkovou výměnu a krevní oběh. Jakákoli činnost, ať se jedná o sport – plavání, běh, jízda na kole, pilates apod. či pohyb při domácím úklidu, navyšuje příjem kyslíku a živin do našich buněk a zároveň odnáší toxiny a odpad z tkání do vylučovacích orgánů. Pravidelné cvičení se odráží na zdraví celého těla, slouží jako prevence před onemocněními – srdeční choroby, které jsou způsobené sedavým způsobem života.

 

Při cvičení je hodně důležitý způsob dýchání, některé dýchací systémy totiž zvyšují schopnost těla odstranit toxiny. Proces detoxikace je přímo závislý na dodání kyslíku do buněk a zpětné odstranění oxidu uhličitého. Základem cvičení jógy je naučit se správně dýchat, během života zapomínáme na hluboké dýchání, tělo má pak nedostatek kyslíku, a tudíž nedochází k řádné přeměně.

 

Sauna a odstraňování toxinů při pocení

Působení tepla je vysoce efektivním nástrojem pro odstranění toxinů z těla. V sauně se naše tělo zahřeje a začne se potit, dochází k odplavení škodlivých látek skrz kůži. Sauny a vířivky jsou převážně v chladnějších dní oblíbeným způsobem, jak ze sebe „vypotit“ toxiny

 

Půsty, hladovění, meditace, diety, masáže

Dříve se nedodržovali diety, nikdo neměl ponětí o detoxikaci, lidé se drželi tradičního půstu, který sloužil ke zmírnění obžerství po zimě.

 


 

Jaké potraviny napomáhají k detoxikaci organismu?

Některé potraviny a nápoje pomáhají při odstraňování toxinů. Patří mezi ně ovoce a ovocné šťávy, čerstvé zeleninové šťávy, potraviny bohaté na chlorofyl, bylinné čaje a mořské rostliny. V ideálním případě by měly být tyto potraviny organicky pěstované a konzumovány v čerstvém stavu.

 

 • 1. Zázvor

Kořen zázvor má protizánětlivé účinky, stimuluje krevní oběh, napomáhá tak filtrovat toxiny z těla a eliminovat je mimo jiné i prostřednictvím potu a moči. Podporuje snižování cholesterolu a navíc má antioxidační.

 

 • 2. Česnek

Česnek je často nazýván jako přírodní antibiotikum, má antibakteriální účinky, také snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Je přírodním prostředkem, který čistí krev, odstraňuje z ní tuky. Snižuje krevní tlak a je považován za nejvíce účinnou detoxikační potravinu. Česnek obsahuje hodně metioninu a cysteinu (esenciální aminokyseliny), ty mají za úkol chránit játra.

 

 • 3. Citron

Velice podceňované ovoce, většinou ho užíváme do kuchyně na různé dresinky, ale neuvědomujeme si jeho zázračné účinky. Citron obsahuje významné přírodní látky obsahující kyselinu citronovou, vit C, B2, P, jód, některé minerály - vápníkhořčíkzinek a železo, karoteny, proteiny, vonné silice, bioflavonoidy, organické kyseliny a malé množství cukru.

 

 • 4. Zelenina

Zelenina obsahuje velké množství chlorofylu, který je nejen užitečný k lepšímu trávení tuků, ale má pro lidské tělo i řadu jiných blahodárných účinků. Zelená listová zelenina navíc obsahuje vitamin E potřebný k ochraně jater a cibule, fazole a růžičková kapusta obsahují metionin a cystein, které taktéž chrání játra. Zelená listová zelenina, růžičková kapusta, brokolice, ale i květák, cibule a červená řepa jsou doporučovány jako detoxikační potraviny.

 

 • 5. Čerstvé ovoce

Ovoce obsahuje vysoký podíl vlákniny a ovoce jako ananas, mango, jablka, pomeranče, hrušky, grepy a broskve obsahují velké množství prospěšných látek jako například vitamin C, beta karoten a antioxidanty, důležité pro účinnou detoxikaci organismu.

 

Další potraviny: hlávkové zelí, červená řepa, rukola, koriandr

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také