#dinnerchallenge aneb už fakt nevím, co mám pořád vařit!

#dinnerchallenge aneb už fakt nevím, co mám pořád vařit!

Taky už jste na tom stejně? Home office rodičů a zavřené školy a školky sice tmelí rodiny ale přinesly s sebou i jeden zásadní hlavolam. Co připravovat k jídlu, denně a pořád dokola? Máme tip, jak si z tohoto problému udělat zábavnou a dobrodružnou challenge. #dinnerchalenge!

Můžete být v kuchyni sebeprotřelejší a sebezkušenější, ale připravovat jídlo pro celou rodinu den co den a myslet na to, že musíte podávat alespoň jedno teplé jídlo denně, že by se jídla alespoň v řádu několika po sobě jdoucích dnů neměla opakovat a že by strava měla být vyvážená, je docela mazec. 

Z nudné činnosti dobrodružství pro celou rodinu

Jistě, existují jídelníčky na týden, které už vymyslel někdo před vámi, ale zas to s sebou přináší komplikace s chybějícími surovinami a v době, kdy omezujeme cesty do obchodu na nezbytně nutné minimum a snažíme se při každé z nich nakoupit raději víc, se nám pak pro jednu chybějící věc moc nechce. Jak si tedy poradit a udělat z otravného vymýšlení vzrušující záležitost?

Vyzkoušejte #dinnerchallenge

Příprava

V čem spočívá? Sedněte si všichni ke stolu a nastříhejte si hromadu malých lístečků. Na každý z nich pak napište jednu surovinu z těch, které máte doma. Zapojte děti – pošlete je na průzkum spíže. Nakoukněte do lednice, do mrazáku, do dóz s moukou a těstovinami i do poličky s kořením. 

Losování surovin

Ano, kouzlo #dinnerchallenge spočívá v překvapení. Všechny popsané lístečky vložte do nádoby a buď pověřte každý den jednoho člena rodiny nebo se střídejte v losování surovin pro teplé jídlo v následujícím dni. Obrovská výhoda celé #dinnerchalenge je v tom, že už nemusíte nic vymýšlet. Dohadovat se s blízkými, protože ten nemá rád tohle jídlo a tanten zase tamhleto. Příprava jídla je akční a zábavná a výsledek vás často víc než mile překvapí.
TIP: Když losují děti, má to jednu výhodu. Jimi vylosovaná kombinace je pro ně důvodem ji hájit a výsledný pokrm beze zbytku sníst ;-)

Pravidla #dinnerchallenge 

Tři vylosované suroviny se v jídle musí objevit. Přidat se k nim může cokoliv, je taky možné při nějaké opravdu neladící kombinaci udělat 2 chody. 

První dny u nás

V našem džbánku bylo snad všechno. Banány, jablka i mražený špenát. Kuřecí, vepřové, ryba i mleté hovězí. Hrášek i několik druhů marmelád. Kmín i rýže, brambory i špagety, máslo, olej i droždí a různé mouky.
Protože přes den pracuju a moc prostoru na dopolední tanečky v kuchyni nemám, jedeme obědy v lehkém italském stylu – většinou za studena sýry, zeleninu – losujeme suroviny k teplým večeřím. 

První vylosovanou kombinací bylo kuřecí maso + kmín + borůvková marmeláda. Fajn, to je snadné. Kuřecí medailonky, kmín v domácích dalamáncích a z marmelády základ pro borůvkovou omáčku k masu. Dítě, které za normálních okolností fakt nemusí nová jídla a je dost konzervativní ve smyslu hranoleksenikdynepřejím se nejen s nadšením zapojilo do přípravy, ale vymetlo talíř tak důkladně, že ani psice neměla co vylizovat. 
Zatímco jindy na otázky “nevím, co vařit zítra, máš nějaký nápad?” jen koulelo očima a házelo do placu “hranolky s hranolkama, špagety nebo víc špaget”, teď se hned hnalo pro kouzelný džbánek a losovalo suroviny na další den. 

Ořechy + kari + olej
Jau! Takhle napsáno nic moc, že? Ale těstoviny s ořechovou kari omáčkou, lehce v italském duchu zakápnuté olivovým olejem, neměly chybu. Z původního plánu nechat něco i k obědu na následující den nakonec nebylo nic. 


V den psaní tohoto příspěvku nás čeká ryba + pažitka + jablko. Tak uvidíme, co z toho bude.

Existují vražedné kombinace? 

Zatím se nám nic takového nepodařilo. V prvním týdnu jsme vyzkoušeli spoustu věcí, jak jídla, která jsou známá, jen by nás běžně nenapadla, tak jídla, která pro nás byla premiérou. Do dvouchodového menu jsme se nakonec museli pustit jen jednou, a to při kombinaci ořechové máslo + brambory + kysané zelí. Tam to spojení prostě nešlo, proto po zelňačce s bramborami následovala palačinka jako dezert. 

Zapojíte se taky? Pošlete nám svoje kombinace, ty nejdivočejší zveřejníme i s tipem, jak se s nimi poprat :-)

Dejte tip přátelům
Autor receptu
Líbil se vám recept?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také