Jak nejlépe využít rýmovník?

Jak nejlépe využít rýmovník?

Ve většině domácností se nachází rostlina, jejíž listy nápadně voní po mátě, meduňce a eukalyptu. Ano, je to rýmovník. Tato nenápadná bylina má celou řadu využití. Dochutí grilované maso, provoní byt a odpudí nevítaný hmyz. A tím nekončíme! Pojďte se s námi podívat, čím je rýmovník tak výjimečný.

Zázrak jménem rýmovník

Díky vonným silicím je rýmovník řazen mezi léčivé rostliny. Obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů. Za zmínku stojí zejména vitamín C a vitamíny skupiny A. Nesmíme ale zapomenout také na omega 6 mastné kyseliny, které pomáhají předcházet vzniku osteoporózy. Rýmovník účinně bojuje proti nachlazení a rýmě, ekzémům a vyrážkám a prospěšný je také pro astmatiky. Snižuje vysoký krevní tlak a cholesterol, zastavuje průjmová onemocnění, pomáhá se zažíváním a bojuje proti stresu. Z rýmovníku můžete připravit čaj, dochutit s ním maso a polévky nebo uvařit účinný přírodní repelent proti komárům a jiným škůdcům.

Ve své domovině je rýmovník vysoký keř, u nás se pěstuje jako pokojová rostlina. Rýmovník roste rychle a řadí se mezi nenáročné rostliny. Jediné, na co si potrpí, je dostatek světla a tepla.

Jak z rýmovníku vyrobit repelent nebo sirup proti kašli?

Repelent z rýmovníku

Ingredience:

  • 2 hrsti listů rýmovníku
  • ½ l vody
  • 2 polévkové lžíce octa

Postup:

Do hrnce nalijte vodu, přidejte listy rýmovníku a přiveďte k varu. Přilijte ocet a odstavte. Nechejte louhovat alespoň 2 hodiny a poté vodu slijte. Uskladněte v lednici a před každou návštěvou přírody se lehce postříkejte.

Sirup z rýmovníku

Ingredience:

  • 2 hrsti listů rýmovníku
  • 1 l vody
  • 1 kg třtinového cukru
  • 1 citrón
  • 1 limetka

Postup:

Do hrnce nalijte vodu, přidejte plátky citrónu a limetky a listy rýmovníku. Přiveďte k varu a nechejte odstát do druhého dne. Druhý den přeceďte a přidejte třtinový cukr. Znovu přiveďte k varu a vařte do zhoustnutí. Teplý sirup přelijte do sklenic, uzavřete víčkem a otočte dnem vzhůru. Sirup uchovávejte na chladném místě.

Mast pro rychlejší hojení ran

Ingredience:

  • 1 hrst listů rýmovníku
  • 250 g kokosového oleje nebo vepřového sádla

Postup:

Do hrnce vložte tuk a rozehřejte. Přidejte listy rýmovníku a pomocí tyčového mixéru rýmovník rozmixujte. Mast naplňte do skleniček, uzavřete víčkem a uložte na chladné místo. Mast používejte na oděrky, suchou kůži a lehké popáleniny.

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také