Jak nemít tlusté dítě aneb vypěstujte v dětech správné stravovací návyky

Jak nemít tlusté dítě aneb vypěstujte v dětech správné stravovací návyky

Lidé si nejvíce stravovacích návyků vytváří v dětství. V dospělosti pak vzpomínají na chutě z dětství a řídí se mnoha názory, které měli jejich rodiče a ty pak přenášejí zase na své děti. Pokud máte obezitu v rodině, nejspíš bude třeba se z tohoto koloběhu vymanit a naučit své dítě správným stravovacím návykům.

Jak nemít tlusté dítě

Naučte děti správným stravovacím návykům, můžete je tak ochránit nejenom před obezitou ale také před řadou civilizačních chorob.

 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ PŘÍČINY OBEZITY U DĚTÍ

1. Rodinné prostředí – obezita rodičů

2. Nedostatek pohybu – doporučuje se 60 minut pohybu denně

3. Nesprávné stravovací návyky

Zdroj: Česká obezitologická společnost

 

Jídelníček o pěti porcích

Již v útlém věku je důležité, aby se děti naučily jíst 5-6 porcí denně. Průběžné tak svému tělu dodávají energii a ono nemá potřeby šetřit na „zlé“ časy. Současně je zapotřebí naučit se přes den nehladovět déle než 3 hodiny a v noci než 10 hodin. Správnou volbou potravin a pravidelným stravovacím režimem lze omezit chutě na sladké, tendenci uždibovat apod.

Pamatujte si. ČÍM DŘÍVE SI DÍTĚ OSVOJÍ PRAVIDLO PĚTI PORCÍ, TÍM LÉPE!

 

Pusťte děti do kuchyně

Děti se rády cítí být důležité, zvláště pak můžou-li pomoci mamince nebo tatínkovi v kuchyni. Zkuste nemyslet na nepořádek ve vaší kuchyni, který by mohli malí pomocníci napáchat. Pokud zrovna nechystáte dort na oslavu, dejte jim prostor ve fantazii. Nebudete se stačit divit, jak moc vás práce dítěte potěší. Má to samozřejmě více plusů, budete trávit čas pospolu a navíc své potomky vedete k samostatnosti. Do tří let by děti už měly umět zacházet se lžící, v předškolním věku ovládat vidličku a nůž. Hrubou i jemnou motoriku si potrénují i při třídění rýže nebo čočky, mícháním nebo sypáním  různých ingrediencí do mísy. Později vám pomohou obalovat, oškrabat brambory, krájet zeleninu, ovoce apod. Podstatné je užít si spousty zábavy a vštípit dětem lásku k jídlu.

 

SNÍDANĚ – 20% energetického příjmu – nejdůležitější jídlo dne. Po noci, kdy tělo spotřebuje velkou část glukózy v krvi, ji potřebuje zpět doplnit ve formě jídla. Ideálně takového, jež obsahuje pozvolna se uvolňující sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Děti jsou pak ve škole mnohem pozornější a látku si lépe zapamatují. 

DOPOLEDNÍ SVAČINA - 15 % energetického příjmu – bohužel bývá často prvním jídlem dne. Děti se ráno nestíhají nasnídat a svačí až o velké přestávce. Někdy vyhrají potraviny z automatů a jídlo z domova ani neochutnají. Zde je důležité dětem svačiny obměňovat, domluvit se s nimi a zvolit kompromis.

OBĚD - 35 % energetického příjmu – je druhým nejdůležitějším jídlem dne. Pro děti je navíc společenskou událostí, kdy všichni, ať už se jedná o spolužáky, nebo rodinu, usednou k jednomu stolu a vyprávějí si své zážitky. Podstatné je zachovat správný podíl všech výživových složek, vyměnit tučné pokrmy za lehčí a zdravější, aby dítě mělo energii i na celé odpoledne.

ODPOLEDNÍ SVAČINA - 10 % energetického příjmu – vybírejte podle toho, zda bude dítě odpoledne aktivní, nebo se bude muset třeba učit. Při sportu je třeba zvýšit energetický přísun, dopřát mu kus ovoce, případně celozrnné sušenky, ale také bílkoviny a dostatečné množství tekutin. Při lenošení naopak dbejte na přísun kvalitních rostlinných olejů a dovolte mu třeba ořechy v přírodní podobě.

VEČEŘE - 20 % energetického příjmu – je třetím nejdůležitějším jídlem dne. Zároveň by měla být rodinnou událostí. Vypněte televizi, rádio nebo počítač a s plnou pusou se pusťte do vyprávění. Při výběru pokrmu se zaměřte na zeleninu, případně libové maso a rýži nebo polévku, naopak se vyhýbejte těstovinám s tučnou sýrovou omáčkou.

 

Potravinová pyramida

 

Jděte svým dětem příkladem

Jen dobrý učitel přiměje žáka, aby si informace uložil hluboko do své paměti a uchoval je tam navěky. Obdobně je to s výživou. Malé děti mají od přírody dar všechno vidět, slyšet a napodobovat. Rodiče jsou jako terč, který je třeba zaměřit a nespustit z očí. A tak se může stát, že špatné stravovací návyky se dědí z generace na generaci a je těžké se jich následně zbavit. Ráno se nenasnídat, jíst ve spěchu, přejídat se, mlsat u televize nebo počítače, na noc si „zaplácnout“ žaludek. To a mnohé další činnosti se kódují v lidském mozku a tělo jako by je dělalo automaticky. Proto jděte svým dětem od začátku příkladem. Najděte si čas na společné vaření, stolování a vychutnávání si jídla. Mluvte s dětmi o tom, co je a není zdravé a proč. Naučte je, že jíst 5x denně je úplně v pořádku. Vysvětlete jim, proč by se neměly přejídat a že ne vždy se jídlo musí dojídat. Ukažte jim, že pít v průběhu celého dne vodu je zcela normální.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
83%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také