Jak se ochladit v horkých dnech? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Jak se ochladit v horkých dnech? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Teploty stoupají, sluníčko svítí a vy byste se nejraději viděli někde u vody, nebo hledáte na internetu návod – „Jak proměnit byt v mrazák“? Nemusíte si hned kupovat letenky na Aljašku. Existuje spousta vychytávek, jak přežít vysoké teploty letních dnů.

1. Pitný režim 

Hlavním cílem přísunu tekutin je hydratace.To ovšem není žádná novinka. Ale dodržujete jí? Opravdu? 

Pitný režim

Říká se, že dospělý člověk by měl vypít denně 2,5-3 litry vody. Podívejme se na to z čistě logického hlediska. Opravdu žena vážící 50 kilogramů – pracující v klimatizované kanceláři – vypije to samé množství tekutin, jako muž s fyzicky náročným zaměstnáním, vystaven přímému slunci většinu dne? 

Pro dospělého člověka optimální množství představuje 35-40 ml/kg (kojenci 70-180 ml/kg). To je zhruba 2,4-2,8 l/den pro 80 kg vážícího člověka. Příjem tekutin by měl být rozložen do celého dne. Pití velkého množství vody naraz je spíše na škodu, než na užitek. Proto mějte u sebe pořád láhev s vodou a pravidelně pijte. 

Dostatek tekutin zajišťuje látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin. Umožňuje plnou výkonnost orgánů těla, tělesných i duševních funkcí. Pít bychom měli pravidelně, v menším množství, ideálně ne až po tom, co se dostaví pocit žízně. Při zvýšené tělesné aktivitě potřeba vody stoupá asi o 100-120 ml vody na každých 10-15 min. výkonu.

V horkých dnech, a v létě obecně, máme chuť hlavně na chlazené nápoje, drinky s ledem či dobře vychlazené pivo. Slazené a alkoholické nápoje ale nejsou vhodné na doplňování pitného režimu. 

Nejvhodnější je samozrejme pití čisté vody z kohoutku. Dále ředěné ovocné a zeleninové šťávy a  jemně sycené vody. Omezte, nebo se úplné vyhněte pití nápojů s cukrem a umělými sladidly.

Odšťavňovač Gracioso G21

Tip: V létě se doporučuje pití vlažných čajů. Zejména zelených a bílých. Ty vás osvěží mnohdy víc, než ledové limonády, které mají krátkodobý účinek a tělo má spíš pocit, že musí vyprodukovat další teplo.  

2. Ochlazení těla

Je vám šílené horko a myslíte jen na jedno – ledová sprcha. A víte, že líp vám udělá teplá, nebo alespoň vlažná voda? Ta otevře póry a tělo se s vedrem lépe vyrovná. Do studené vody můžete namočit ručníky a udělat si zábaly kotníků a zápěstí. Krevní oběh se tak ochladí v čtyřech bodech. Je dokázáno, že když namočíte zápěstí do ledové vody, vaše tělo se ochladí až na hodinu. 

Solární sprcha

Tip: Úsporným a ekologickým řešením je solární sprcha. S tou si dopřejete osvěžení kdykoliv na vaši zahrádce, chatě či chalupě.

3. Udržujte své bydlení v chladu

Vychytávky

Udělejte vše proto, abyste udrželi ve vašem bytě či domě co nejnižší teplotu. Během dne zatáhněte závěsy či rolety a okna nechte zavřené a vyvětrejte až večer. Přes otevřené okno můžete dát mokré prostěradlo. 

Tip: Tyto rady nejsou úplně zbytečné ani pro majitelé klimatizací. Ideální je teplotu udržovat. Každým stupněm ušetříte energii a peníze.

Ventilátory

Zkuste zvlhčit vzduch miskou s ledem v místnosti, ideálně ji postavte před ventilátor. Ten vám sám o sobě vzduch neochladí jako klimatizace, ale vánek vzduchu navodí efekt ochlazení.

Ventilátor

Klimatizace

Moderní a chytrou klimatizaci můžete ovládat přes WiFi a domov vás bude vítat ideální teplotou. Ta by neměla být nižší než 5-7 stupňů oproti venkovní teplotě. Předejdete tak nejen možnému nachlazení, ale i bolestem hlavy, kloubů, problémům s ledvinami ale i vážnějším chorobám.

Mobilní klimatizace Envi

Při používání mobilních klimatizací doma často narazíte na problém, jak se vypořádat s odvodem teplého vzduchu z místnosti. Samozřejmě můžete koncovou část hadice protáhnout skrz otevřené okno, chlazení je ale okamžitě neekonomické, protože do chlazeného prostoru neustále proniká teplý vzduch zvenčí.

Náš tip: Máme pro vás řešení. Díky okennímu těsnění G21 Air Block se teplý vzduch zpátky dovnitř nedostane. Jednoduše těsnění nainstalujte mezi rám a okno, protáhněte hadici, utěsněte ji pomocí zipu a je to. Venku zůstane nejen teplý vzduch, ale také nechtění návštěvníci jako komáři a jiný nepříjemný hmyz.

4. Jídlo

Když nemusíte, nevařte. Domáce spotřebiče dokážou vyprodukovat víc tepla, než si myslíte. Počítač, televize, lednice... Takže co může být vypnuté, to přes den nezapínejte. Připravte si jednoduché a rychlé pokrmy, které vás zároveň osvěží. Raději rozpalte gril a udělejte si BBQ párty na zahradě.   

Grily G21

5. Spánek

V horku mnozí z nás hůř spí. Před večerním spánkem proto ložnici vyvětrejte, do otevřeného okna položte misku s ledem či mokré ručníky. Je to lepší než spát s puštěnou klimatizací. Prostěradlo můžete pokropit vodou. Tím můžete nahradit i přikrývku. Spěte nazí, nebo v lehkém bavlněném či saténovém pyžamu.

Spánek v létě

A jaké jsou vaše tipy, jak se ochladit v létě? Co se vám osvědčilo? Podělte se s námi o vaše vychytávky i tipy na osvěžující recepty. 

Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také