Jak vybrat skleník? Čím se při výběru skleníku řídit? Víme, jak na to!

Jak vybrat skleník? Čím se při výběru skleníku řídit? Víme, jak na to!

Rádi byste si pořídili skleník, ale nevíte si rady s jeho výběrem? Nezoufejte, s naším průvodcem to hravě zvládnete! :)

Před samotným výběrem skleníku vyjděte ven a vyberte místo

Umístění skleníku na zahradě je zásadní. Místo, kde jej postavíte, by mělo být slunné a teplé. Takové, které i v podzimních nebo jarních dnech zabezpečí dostatek světla a tepla pro vaše rostliny. Menší skleník natočte tak, jak vám vyhovuje. Delší obdélníkový skleník otočte delší stěnou k jihu. Tak se do skleníku dostane víc tepla a světla. Ideálně menší plochou na návětrnou stranu. Jestliže to váš pozemek neumožňuje, zvažte do budoucna osazení z návětrné strany keři nebo nízkými dřevinami.

Zvážit můžete i umístění skleníku blízko jižní strany domu. Střechou skleníku a třemi stranami se k zasazeným rostlinám dostane slunce celý den.

Důležité je i rovné podloží. Prohlédněte si terén a připravte se na to, že pokud je v mírném svahu, musíte jej nejprve srovnat. Pro jistotu i spodní stranu zpevněte opěrnou stěnou nebo zídkou. Zabráníte tak případnému sesuvu půdy a zajistíte skleníku stabilitu. Na vybraném místě pak připravte pod skleník betonovou základnu na usazení, ale tu samozřejmě až podle velikosti vybraného skleníku.

Místo máte, teď je na řadě volba konstrukce

Skleníkové konstrukce jsou většinou z hliníkových nebo ocelových pozinkovaných profilů. Konstrukce z hliníkových profilů jsou odolné vůči počasí, tím ale výčet jejich výhod v podstatě končí.

Mnohem spolehlivější a bytelnější jsou skleníkové konstrukce z ocelových profilů. Ocel je těžší a pevnější, zaručuje tak skleníku větší odolnost a stabilitu. Ideální je pozinkovaná ocel. Koupí skleníku z pozinkovaných ocelových profilů si zajistíte klid a hlavně - váš skleník bude takřka bezúdržbový. Nemusíte jej natírat ani náročně ošetřovat. Pozinkováním se zvýší odolnost ocelové konstrukce vůči počasí i korozi. Pokud výrobce zvýší stabilitu konstrukce příčnými vzpěrami, máte vyhráno.

Sklo nebo polykarbonát? A co při výběru znamená způsob usazení?

Sklo

Skleníky ze skleněných tabulí (odtud také jejich název) jsou  křehčí, těžší a náchylnější k rozbití (spadlá větev, zmrazek ze stromu a podobně). Proto je dnes mnohem častější skleníková výplň z dutinkového polykarbonátu.

Polykarbonát

Dutinkový neboli komůrkový polykarbonát je lehčí, nezatěžuje tedy tolik skleníkovou konstrukci. Má také lepší světelnou propustnost než klasické sklo. Dutinky světlo rovnoměrně vedou, nelámou je, takže je rovnoměrně rozptýlí.

Obrovskou výhodou dutinkového polykarbonátu je jeho nízká hmotnost, pružnost a odolnost. Nerozbije se tak snadno jako sklo, při přepravě a montáži ani běžném provozu na frekventovaném místě není tak náchylný k poškození a odolnější je i vůči vlivům počasí.

Usazení výplně do konstrukce

Tabule skla nebo polykarbonátu se do konstrukce mohou zasadit a zatěsnit tmelem nebo přichytit speciálními klipsy.

Co je výhodnější?

Druhá varianta. Jednoznačně. Tímto způsobem jsou konstruovány skleníky G21, kdy značka bere ohled právě na potřeby pěstitelů, zahrádkářů a uživatelů skleníků. Umožní vám lepší péči o skleník, tabule můžete čas od času vyjmout a mokrým hadrem očistit nebo případně vyměnit jeden materiál za jiný. To znamená, že při koupi skleníku s polykarbonátovou výplní můžete za pár let polykarbonát vysadit a nahradit jej  sklem, které má delší životnost.

Důležité doplňky - nač se ještě zaměřit

Krom ceny se při výběru skleníku řiďte i možnostmi, které výrobce nabízí. Předností je, když má skleník otevírací horní okno a vy nyní ke skleníkům G21 získáte  automatický otvírač ZDARMA.

Do skleníku pořiďte i odkládací regálek nebo poličku, oceníte je při ukládání nářadí, semen a podobně.

 

Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také