Ketogenní dieta - medicínsky ověřená metoda hubnutí

Ketogenní dieta - medicínsky ověřená metoda hubnutí

Snažíte se zhubnout, ale ať děláte cokoliv, stále to nejde? Možná pro vás máme řešení v podobě nízkosacharidové diety.

Ketogenní dieta

Jedním z posledních hitů mezi dietami je tak zvaná ketogenní dieta, která se již dlouhou dobu používá také jako součást léčby epilepsie. Z tohoto důvodu se nemusíte bát ji zkusit, neboť je používána již řadu let, jedná se tedy o pravou medicínskou metodu.

Ketogenní dieta se začala používat ve 20. letech 20. století, přičemž se od ní později ustoupilo, neboť se nalezly nové způsoby a nové léky na léčbu epilepsie. V posledních letech ale tato dieta zažívá svůj návrat, přičemž mnoha lidem se, díky ní, daří úspěšně shodit přebytečná kila.

Název této diety je odvozen od slova ketóza, což je stav, kdy se v krvi vyskytuje velmi vysoký počet ketolátek, které se začínají tvořit v játrech v případě, že dojde k výraznému snížení sacharidů v těle. Toto je vlastně podstatou ketogenní diety, která je postavena na vyřazení sacharidů z jídelníčku.

Proč ale vypustit veškeré sacharidy ze svého jídelníčku? Na tuto otázku je jednoduchá odpověď, neboť dojde-li ke snížení sacharidů v lidském organismu, pak bude tělo získávat energii z jejich zásob, které vystačí na dva až tři dny. V případě, že tělo nebude mít další přísun sacharidů, začne spalovat tuky. Mnoho z vás v této chvíli může namítnout, že vyřazení sacharidů z jídelníčku není zdravé. Ano, to máte pravdu, neboť k jejich vyřazení dochází pouze v první fázi diety, přičemž později jsou některé sacharidy do jídelníčku opět zařazeny. Na druhou stranu je ovšem nutné jejich počet důsledně hlídat.

Pro koho je tedy ketogenní dieta vhodná? Je určena pro všechny, kdo by chtěl ve velmi krátké době shodit co nejvíce přebytečného tělesného tuku. Tato dieta je velmi oblíbená zejména mezi sportovci, kteří potřebují v krátké době, například před závody, upravit svou tělesnou hmotnost.

Podstatou diety je tedy vyřazení veškerých sacharidů, ne jen cukru, musíme také myslet na to, že sacharidy se nacházejí také v ovoci (i když v přírodní formě), luštěninách, ovesných vločkách, rýži, těstovinách, bramborech, mléce, pečivu a podobně. Naopak vhodnými potravinami jsou ryby, hovězí, krůtí a kuřecí maso, vejce, tvrdé sýry a zelenina, zejména salát, špenát, cuketa a další.

Mezi největší výhody ketogenní diety patří zejména velmi účinná redukce tukové tkáně a lepší kontrola nad chutí k jídlu, zatímco její nevýhody tkví zejména ve snížení pH a snížené hladině volného testosteronu.

Jaký jsem somatotyp?

Pokud se chcete vrhnout na ketogenní dietu, pak je pro vás důležité zařazení podle somatotypu, to znamená dle tělesné stavby. Existují tři typy, pojďme si je blíže popsat.

Endomorfní somatotyp – tento typ člověka se vyznačuje přirozeně robustní postavou, která mívá sklony k hromadění tělesného tuku. Je velmi pravděpodobné, že lidé s touto postavou budou na ketogenní dietu reagovat velmi pozitivně.

Ektomorfní somatotyp – tento typ člověka se vyznačuje malým množstvím svalové hmoty, drobnou postavou a velmi rychlým metabolismem. Pokud jste tento typ, pak dietu velmi pečlivě zvažte, neboť by časem mohlo dojít ke snížení již takto malého množství svalové hmoty, což je v tomto případě nežádoucí.

Mezomorfní somatotyp – tento typ člověka se vyznačuje atletickou sportovní postavou s vyšším množstvím svalové hmoty. Pokud je vaše postava mezomorfního typu, pak dietu můžete použít, ale nebudete ji muset dodržovat dlouhodobě.

Co je nutné dodržovat během ketogenní diety?

Pitný režim – pijte nejméně dva až tři litry tekutin denně! Vhodné jsou neochucené vody, zelený a černý čaj bez cukru.

Zelenina – konzumujte nejméně 300 gramů, maximálně 1500 gramů vhodné zeleniny, kterou jsme si uvedli výše.

Časová pravidelnost – jednotlivé pokrmy konzumujte v časovém rozmezí tří až čtyř hodin. První jídlo si dopřejte nejdéle hodinu po probuzení a poslední nejdéle dvě hodiny před spaním.

Je nutný pohyb?

V první fázi ketogenní diety není doporučeno věnovat se novým pohybovým aktivitám, na které naše tělo není zvyklé. Věnujte se aktivitám, kterým jste se věnovali doposud. Ve druhé fázi ketogenní diety je možné s pohybovou aktivitou experimentovat, avšak není to nezbytně nutné. Správná aktivita pro redukci tělesné hmotnosti je aerobní cvičení. Mezi aerobní aktivity řadíme například plavání, chůzi, běh, jízdu na kole a podobně. Velmi důležitou roli během cvičení hraje jeho doba trvání, a to alespoň 40 minut alespoň 2 x až 3 x týdně.

Nejčastější chyby během ketogenní diety

  • předčasné zavedení pečiva
  • konzumace alkoholu
  • nedostatečné hlídání sacharidů v potravinách
  • špatný pitný režim
  • nepravidelnost v konzumaci jednotlivých pokrmů

Příklad jídelníčku:

Snídaně – 200 g šunky s obsahem masa vyšším než 90 %, 2 vejce.

Dopolední svačina – 300 g vhodné zeleniny s avokádem a ořechy.

Oběd – 150 – 200 g přírodní plátek masa (kuřecí, krůtí, rybí) se zeleninovým salátem.

Odpolední svačina – půl vaničky nízkotučného tvarohu s tuňákem ve vlastní šťávě.

Večeře – 150 g přírodní plátek masa se zeleninovým salátem.

 

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také