Kopřiva a její léčivé účinky

Kopřiva a její léčivé účinky

V dnešním článku se podíváme na rostlinu, kterou každý velmi dobře zná. Někdo ji má spojenou s červenými pupínky, někdo zase se sekanou. Řeč je o kopřivě. Povíme si, jak se dá kopřiva využít a jaké jsou její hlavní přínosy pro naše zdraví.

Víte, jaká je nejznámější léčivá rostlina u nás? Ano, je to právě kopřiva! Roste všude a často se stává nevítaným návštěvníkem nejednoho zahradníka. Nedá se jí téměř zbavit. Ale proč se jí zbavovat, když se její účinky dají velmi dobře využít. Její pravidelné užívání vám pomůže vyřešit některé zdravotní, ale také kosmetické, problémy. Pojďme se společně podívat na to, čím je tato rostlina výjimečná.

Blahodárné účinky na zdraví? Na jedné ruce nespočítáte!

Přesně tak, kopřiva má snad stovky léčivých účinků. Podívejme se na ty nejdůležitější.

·         Kopřiva pomáhá s očistou organismu. Jedním z účinků kopřivy na lidské zdraví je její schopnost čistit organismus od škodlivých toxinů a jiných usazenin v těle.

·         Jste unavení? Možná vám chybí železo! A tím je kopřiva přímo nabitá. Při pravidelném užívání čaje z kopřiv se zanedlouho budete cítit svěží a plní energie.

·         Nachlazení? Tak s tím se už netrapte. I s nachlazením vám kopřiva pomůže. Podporuje totiž přirozenou obranyschopnost organismu a ten se pak snáze vyrovná s viry a bakteriemi.

·         Trápí vás průjem? Pro kopřivu žádný problém. Kopřiva totiž upravuje stolici a pomáhá s pravidelným vyprazdňováním.

·         A tím rozhodně nekončíme! Kopřiva dále pomáhá odolávat stresu a fyzickému vypětí, tlumí potíže s alergiemi, čistí krev, bojuje se zánětem močových cest a v neposlední řadě pomáhá při onemocnění jater, ledvin a žlučníku.

Trápí vás kosmetické problémy? Pozvěte si na pomoc kopřivu!

Jak už jsme psali výše, kopřiva má nejen blahodárné účinky na lidské zdraví, ale také si poradí s některými kosmetickými problémy.

·         Trápí vás řídké vlasy a lámající se nehty? Nezoufejte a vyzkoušejte kopřivu. Ta nejen podporuje růst vlasů, ale také zlepšuje jejich kvalitu. A posiluje nejen vlasy! Dokáže si poradit také s lámajícími se nehty.

·         Akné? Už nikdy více! Kopřiva totiž skvěle pomáhá s kožními problémy. Trápí vás akné, vyrážka nebo zánět? S tím vším si kopřiva poradí.

Jak kopřivu zpracovat?

Kopřiva se dá zpracovat mnoha způsoby. Podívejte se s námi na dva z nich.

·         Čaj z listů kopřivy. Na čaj budete potřebovat 30 g listů a 500 ml vody. Vodu uvařte a listy zalijte. Nechejte louhovat 15 až 20 minut. Popíjejte v průběhu dne.

·         Kopřivový sirup. Na sirup budete potřebovat 50 g listů kopřivy, 300 ml vody a 100 g třtinového cukru. Kopřivy umyjte a vložte do hrnce. Zalijte vodou a krátce povařte. Nechejte 30 minut louhovat a poté listy vyjměte. Přidejte cukr a přiveďte k varu. Vařte do zhoustnutí.


Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také