L-Carnitin – nejpopulárnější odbourávač  tuků?

L-Carnitin – nejpopulárnější odbourávač tuků?

Už jste zkusili jeden z nejoblíbenějších prostředků na podporu hubnutí? Pokud ne a láká vás jej vyzkoušet, pak čtěte dále.

L-Carnitin – nejpopulárnější odbourávač  tuků?

Už jste slyšeli o jednom z nejoblíbenějších odbourávačů tuků L-Carnitinu? Pravděpodobně ano, ale víte vlastně, jak tento prostředek podporující spalování funguje? V dnešním článku se dozvíte nejen to, ale také se dočtete o tom, zda je opravdu tak účinný, nebo zda nefunguje pouze jako placebo.

Co je L-Carnitin a jak funguje?

L-Canitin je látka, která se přirozeně vyskytuje v lidském organismu. Tato látka hraje velmi významnou roli během procesu metabolismu tuků. Lidský organismus je schopen si jej vytvářet sám, přičemž tento proces probíhá v játrech, ve kterých se L-Carnitin získává ze dvou esenciálních aminokyselin, a to metioninu a lysinu, přičemž je velmi důležitá přítomnost a asistence vitamínů C, B3, B6 a stopového prvku železa. Pokud patříte mezi osoby, které příliš nesportují, pak si vaše tělo pravděpodobně vystačí s touto přirozeně vyrobenou dávkou, ovšem, pokud jste sportovně aktivní, pak si s touto dávkou nevystačíte. Tento přirozeně se vyskytující L-Carnitin dokáže pokrýt přibližně 25 % potřeby během fyzické zátěži. Zbytek, a to 75 %, je nutné dodávat z jiných zdrojů.

Nedostatek L-Carnitinu = neúspěšné hubnutí!

L-Carnitin má velmi zajímavou vlastnost, a to takovou, že přenáší tuky do mitochondrií svalové buňky, přičemž pouze díky tomu mohou být tuky brány jako zdroj energie. Nedostatek L-Carnitinu se projevuje zejména zvýšenou hladinou tuků v krvi a dokonce může mít za následek vznik mnoha rizikových onemocnění, jako jsou nemoci srdce nebo rakovina. NedostateL-Carnitinu v těle se dále projevuje intracelulárním hromaděním mastných kyselin. Dále vznikají toxické lipoperoxidy a hromadí se vápník.

Jaké jsou hlavní účinky L-Carnitinu?

  • L-Carnitin velmi pozitivně ovlivňuje činnost jater.
  • Snižuje tvorbu kyseliny mléčné.
  • Dodává tělu energii a podporuje výkonnost.
  • Pozitivně ovlivňuje činnost a tvorbu spermií.
  • Velmi příznivě působí na celý kardiovaskulární systém.

Jste po nemoci? Co zkusti L-Carnitin?

L-Carnitin není pouze prostředek podporující hubnutá, ale jedná se také o látku, která je velmi často doporučována lidem při rekonvalescenci po úrazech. Je to zejména z toho důvodu, že napomáhá zlepšení metabolismu svalové buňky a zároveň tak dochází k rychlejšímu hojení a regeneraci.

Zdroje L-Carnitinu

Tato látka se přirozeně vyskytuje v mase, a to zejména hovězím a také jehněčím. Dále je L-Carnitin obsažen v mléčných výrobcích a naopak nejméně se vyskytuje v ovoci, zelenině a obilovinách. Další z možností je užívání L-Carnitinu prostřednictím potravinových doplňků. L-Carnitin je k dostání zejména v podobě tablet a v tekuté podobě. L-Carnitin konzumujte na lačný žaludek, díky čemuž dojde k podstatně lepšímu vstřebávání.

Existují nežádoucí účinky spojené s užíváním L-Carnitinu?

V souvislosti s pravidelnou konzumací L-Carnitinu se mohou objevit některé nežádoucí účinky. Jedná se zejména o nevolnosti, pálení žáhy, průjem, zvracení a podobně. Tyto prvotní nežádoucí účinku po nějaké době užívání zcela vymizí.

Je opravdu prokázán účinek L-Carnitinu?

Ano, opravdu existují studie, které naprosto potvrzují jeho účinky. Jedním z příkladů může být studie na univerzitě v Lipsku, kde jeho účinek měřili prostřednictvím složení vydechovaného vzduchu u sportovců. Vědci zjistili, že sportovci, kteří před tréninkem použili L-Carnitin, měli vyšší množství CO2 ve vydechovaném vzduchu, což je odpadní látka přítomná při spalování tuků.

Pár slov na závěr:

Musíme si uvědomit, že žádný doplněk stravy není všemocný. Jedná se pouze o prostředek, díky kterému rychleji dosáhnete svých cílů. Nejdůležitější je psychická pohoda, pohyb a zdravý vyvážený jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu a zdravé tuky. Pokud budete toto dodržovat, pak vám L-Carnitin pomůže v rychlejším čase dosáhnout vysněné štíhlé postavy. 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také