Pravidla úspěšného pěstování ve skleníku a pařeništi

Pravidla úspěšného pěstování ve skleníku a pařeništi

Chcete úspěšně pěstovat zeleninu, bylinky a jiné rostliny ve skleníku nebo pařeništi? My vám v dnešním článku poradíme, jak se stát úspěšným pěstitelem. Nebojte, není na tom nic složitého.

Chcete mít pravidelný přísun čerstvé zeleniny? Pořiďte si skleník nebo pařeniště!

Ano, pravidelný přísun vitamínů hned zjara je hlavní výhodou každého hrdého majitele skleníku nebo pařeniště. Navíc si vypěstujete plodiny bez chemických postřiků a nemusíte utrácet za zeleninu, která cestovala přes půlku světa. Nemáte zahrádku? Nezoufejte! Takové malé pařeniště si můžete umístit třeba i na balkón nebo terasu bytu.

Základem úspěchu je úrodná půda

Abyste se dočkali veliké úrody, je důležité zajistit rostlinám kvalitní půdu. Protože ve sklenících a pařeništích bývají vyšší teploty, dochází k tvorbě chorob a množení škůdců v půdě. Každý rok proto půdu kypřete a hnojte. Pokud se takto o zeminu budete starat každý rok, vydrží vám až několik let. Pamatujte, že kvalitní půda ve skleníku je základem bohaté úrody.

Zbavte se plevele a škůdců

Noční můrou každého zahrádkáře je plevel a škůdci. Půdu je důležité pravidelně prokypřovat, čímž dojde k narušení kořínků plevele, který pak vyhnije. Ve sklenících a pařeništích si také obvykle hoví různí škůdci, jako například slimáci, mšice a mravenci. Není snadné se jich zbavit, ale není to nemožné. Existuje celá řada postřiků a hnojiv proti škůdcům. Je jen na vás, který si vyberete.

Pravidelná zálivka

Každá rostlina potřebuje vláhu. Ve sklenících a pařeništích bývají vysoké teploty, a proto je důležité zalévat rostliny pravidelně a vydatně. Ale pozor! Používejte pouze vodu odstátou. Pokud byste rostliny zalévali čerstvou studenou vodou, mohli byste jim způsobit teplotní šok. Zalévejte nejlépe brzy ráno a pozdě večer.

Nezapomínejte větrat!

Aby rostliny dobře prospívaly, potřebují přísun čerstvého vzduchu. Ten jim zajistíte pravidelným větráním. Některé skleníky poskytují komfort automatického otevírání oken v závislosti na vnitřní teplotě. Pokud je venku opravdu horko, nechávejte otevřené dveře a okna po celý den. Pamatujte, že bez čerstvého vzduchu by rostliny neprospívaly a snadněji by podléhaly plísním a různým chorobám.

Pozor na čistotu!

Je velmi důležité, aby stěny skleníku nebo pařeniště byly čisté. I malinká vrstva nánosu prachu na stěnách brání přísunu světla k rostlinám. A to rostliny potřebují ze všeho nejvíce.

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také