Raw chléb - bez pečení a bez lepku

Raw chléb - bez pečení a bez lepku

Chléb je základem našeho jídelníčku. Upečený bochník z bílé mouky, už ale neobsahuje téměř žádné živiny. Jak zachovat v mouce její vzácné výživové hodnoty? Udělejte si raw chléb a ještě navrch použijte zdravou pohankovou mouku.

Raw chléb z pohankové mouky

Dnes si připravíme velmi zdravou verzi klasického chleba, a to chléb raw vyrobený z pohankové mouky.

Pohanka                                      

Pohanka se stala velmi oblíbenou součástí zdravé výživy, zejména pak u lidí, kteří mají alergii na lepek, neboť pohanka je přirozeně bezlepková surovina. Pohanka obsahuje velmi vzácný rutin, látku, která pomáhá s cévními problémy a křečovými žílami. Pohanka obsahuje vhodný poměr bílkovin, sacharidů a tuků a je také velmi ceněna jako zdroj látek, které mají příznivé účinky na trávící trak a játra. Další cennou látkou, kterou pohanka obsahuje, je aminokyselina lysin, který působí preventivně proti tvorbě oparů. V neposlední řadě pak obsahuje vysoké procento mědi, selenu, zinku, vitamínu B, E a nakonec vitamín C.

Recept

Ingredience:

  • 50 g lněných drcených semínek
  • 70 g pohankové mouky
  • 50 g slunečnicových drcených semínek
  • 10 g sezamových semínek
  • 5 g kmínu
  • Himalájská sůl
  • Voda dle potřeby

Postup:

Drcená lněná semínka namočte do vody a nechejte odstát do chvíle, než získáte gelovou konzistenci. Pohankovou mouku smíchejte se slunečnicovými semínky, sezamovými semínky, kmínem a Himalájsou solí. Do směsi přidejte namočená lněná semínka a vypracujte těsto, které rozprostřete na pečící papír (1-1,5 cm vysoké) a nakrájejte jej na požadované tvary (čtverec, obdélník). Nakrájené těsto vložte na plato do sušičky potravin a sušte přibližně hodinu až hodinu a půl.

Náš tip: Chléb podávejte s jednoduchým raw bazalkovým pestem, které připravíte za pomoci výkonného mixéru, rozmixováním bazalky, piniových oříšků, rajčat a panenského olivového oleje.

Tabulka výživových hodnot

Energetická hodnota v kJ / kcal

3709 kJ / 886 kcal

Bílkoviny

30,7 g

Sacharidy

71,5 g

Z toho cukry

0 g

Tuky

41,8 g

Z toho nasycené mastné kyseliny

4,3 g

Vláknina

21,4 g

Sůl

-

Cholesterol

-

 

Dejte tip přátelům

Suroviny

Voda
Himalájská sůl
Kmín 5 g
Lněná semínka 50 g
Pohanková mouka 70 g
Slunečnicová semínka 50 g
Sezamová semínka 10 g
Autor receptu
Líbil se vám recept?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také