Rychlá chůze versus běh

Rychlá chůze versus běh

Jste milovníkem rychlé chůze, nebo naopak preferujete běh? V dnešním článku se dozvíte, co je pro lidský organismus zdravější.

Rychlá chůze versus běh

Většina z nás ví, že jíst zdravě a zůstat aktivní, je zásadní pro dlouhý život.  Ale kolik lidí to ve skutečnosti opravdu takhle dělá? Studie potvrdily, že v důsledku nedostatku pohybu je  dvakrát více úmrtí u osob, které nesportují, než u osob, které sport začlenily do svého života. Vědci zjistili, že pouhých 20 minut svižné chůze denně, vám pomůže snížit riziko předčasného úmrtí  až o 30%.

Běh  

Existuje mnoho důvodů, proč lidé běhají. Rozhodně chtějí zůstat štíhlí, zvýšit si energii a chuť do života. Běh může pomoci udržet zdravé srdce, zlepšit náladu a odvrátit různé nemoci.  Nedávné studie dokonce zjistily, že běh je skvělý způsob, jak  snadno shodit přebytečná kila.

Chůze versus běh

Chůze může poskytnout mnoho stejných zdravotních výhod, jako běh. Nedávný výzkum ale naznačuje, že běh může být lepší volbou pro ty, kteří chtějí rychle zhubnout. Není překvapením, že lidé vynaloží dva a půl krát více energie na běh než chůzi, ať už je to na trávníku nebo na běžeckém pásu. Pro 72 kilového člověka to znamená, že při běhu spálí až 800 kalorií za hodinu, ve srovnání s přibližně 300 kaloriemi při chůzi.

Co je důležité pro kvalitní život?

 • vyvážená strava
 • správný pitný režim
 • dýchání
 • pohyb
 • relaxace

Boj s kaloriemi

Zajímavé je, že když běžci a chodci vynaloží stejné množství energie, běžci stále ztrácí větší váhu. Nejen, že běžci budou rychleji štíhlejší než chodci, ale také mají větší šanci na zachování jejich současné váhy a obvodu pasu.

Tento rozdíl by mohl být vysvětlen další nedávnou studií, která říká, že běžci regulují jejich hormony, které podporují chuť k jídlu lépe, než chodci. Po běhání a chůzi byli účastníci pozváni do bufetu, kde chodci snědli asi o 50 kalorií více, než kolik spálili. Na rozdíl běžci jedli téměř o 200 kalorií méně, než by spálili. Běžci také měli vyšší hladinu hormonu peptidu YY, který může potlačovat chuť k jídlu.

Chůze může být stále mimořádně prospěšná pro naše zdraví. Ať už běháte, nebo chodíte,  jsou zde vidět skoro stejné zdravotní výhody. Jedná se zejména o snížení rizika hypertenze, vysokého cholesterolu a lepší kardiovaskulární zdraví.

Dávejte si pozor

Běh klade větší důraz na tělo a zvyšuje tak  riziko zranění, jako jsou například kolena běžce, podkolení šlachy a obávané holení rozparky. Bez ohledu na to, které tempo zvolíte, vždy se ujistěte, že je tělo připravené na akci.

Výhody

Pravidelné kardio může pomoci udržet tělo zdravé, nemluvě o zlepšení nálady a energetické hladiny. Při běhu spalujeme asi 2,5 krát více kalorií než při chůzi. Běh může také pomoci kontrolovat chuť k jídlu, takže běžci mohou ztratit větší váhu, než chodci bez ohledu na to, jak daleko chodci dojdou. Přesto běh není pro každého. Pokud ho budete provozovat plnou rychlostí,  můžete navýšit riziko zranění.

Co byste měli vědět: 

 • Jaké sportovní odvětví zvolit? Když chceme pravidelně cvičit, hodí se střídání téměř všech pohybových aktivit, které děláme rádi. Chůzí počínaje, přes plavání, aerobik či jízdu na kole až ke golfu nebo tenisu.
 • Proč? Pravidelná pohybová aktivita je nejlacinější, nejúčinnější a nejméně rizikový preventivní prostředek proti většině nejzávažnějších chronických nemocí.
 • Kterým nemocem předchází? Brání např. vzniku obezity, cukrovky, angíny pectoris, vysokého krevního tlaku, srdečního infarktu, poruchy krevních tuků, některých nádorových onemocnění a řady dalších onemocnění.
 • Když je člověk nemocný?  U obrovské většiny chronických nemocí, zařazení pohybového programu zlepšuje kvalitu a rychlost léčení.
 • Jak moc a jak často? Aby byla pohybová aktivita co nejúčinnější, musí být prováděná nejméně 5 krát týdně vysokou až střední  intenzitou, nejméně po dobu 30 minut.
 • Kolik kilometrů bychom měli ujít?  Nejméně deset tisíc kroků, nebo rychlou chůzí asi 4 – 7 km.
 • V jakém věku začít sportovat? Pohybová aktivita velmi příznivě působí již v  průběhu těhotenství, neboť přirozeně působí na správný vývoj plodu. Ovlivňuje nás poté od narození až do vysokého stáří.
 • Kdy nejpozději začít s pohybem? I v tom nejvyšším věku má pohyb řadu kladných vlivů na zdraví a výrazně zlepšuje kvalitu života. Pamatujte, nikdy není pozdě začít!

Nudí  vás chůze, nebo běh?

Pak je tu mnoho jiných způsobů, jak se udržet aktivní. Můžete zkusit například jógu, pilates, jízdu na horském kole a další. Nebojte se vyzkoušet nové věci!

Osoby bez zdravotních omezení, by se měly věnovat cvičení nejlépe každý den alespoň 30 minut. Začínejte pozvolna, například krátkou procházkou. Postupem času zátěž navyšujte

Později by rychlá chůze mohla být kombinována s tak zvanou severskou chůzí se speciálními holemi, nebo postupně nahrazená střídáním klusu s rychlou chůzí, silovým cvičením, plaváním, během, jízdou na kole, jízdou na kolečkových bruslích a v zimě na zimních bruslích, nebo lyžích.

Pár slov na závěr                                      

Zařazením pravidelné pohybové aktivity zvyšujeme svojí tělesnou zdatnost. Fyzická aktivita pomáhá zdravému vývoji dětí, harmonizuje osobní život, zlepšuje pracovní výsledky a snižuje pracovní neschopnost. U starších osob pravidelný pohyb zvyšuje kvalitu života, sebedůvěru a soběstačnost.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také