Spánek a hubnutí

Spánek a hubnutí

Stále se neúspěšně snažíte shodit nějaká kila? Zdravá strava, každodenní pohyb a pořád nic? A odpočíváte? Spánek v hubnutí hraje totiž velmi významnou roli. Jak spánek ovlivňuje náš metabolismus? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Také si myslíte, že ve spánku neprobíhají žádné procesy? Opak je pravdou! Pro správné hubnutí je důležitý nejen pohyb a správná strava, ale také odpočinek. Právě ve spánku totiž dochází k produkci růstového hormonu, který je podstatnou součástí správného hubnutí. Důležité je ale vědět, že tento proces může být narušen.

Kolik hodin optimálně spát?

Dlouhodobé studie zjistily, že délka spánku ovlivňuje procesy v lidském organismu. Optimální délka spánku je v rozmezí od 6 do 8 hodin denně. Po tuto dobu dochází k regeneraci a nastartování spalování tuků. Nedostatek spánku způsobuje neplechy v hormonálním systému. Dochází totiž k produkci látek, které mají za příčinu zvyšování chuti k jídlu. Naopak spánek delší než 9 hodin přispívá k častějším bolestem hlavy a zad. I zde proto platí staré dobré přísloví, které praví, že nejlepší je vždy zlatá střední cesta.

Máte problémy se spánkem? Vyzkoušejte následující tipy!

  • Správná strava. Pro hluboký a nepřerušovaný spánek je důležitá skladba jídelníčku. Zařaďte potraviny bohaté na hořčík. Nejvýznamnějším zdrojem hořčíku je špenát, listová zelenina, banány a avokádo.
  • Bylinky. Některé bylinky mají blahodárný vliv na spánek. Mezi ně se řadí například meduňka, třezalka, kozlík lékařský a heřmánek. Šálek teplého bylinkového čaje vám přispěje ke klidnému a hlubokému spánku.
  • Spěte v naprosté tmě. Vyvarujte se veškerému světlu, které by mohlo proniknout do vaší ložnice. Tma je totiž nejdůležitější pro hlubokou, tak zvanou REM, fázi spánku.
  • Choďte spát před 23. hodinou. Pokud usnete před 23. hodinou, snadněji upadnete do hlubokého spánku. Této době se říká melatoninový vrchol.
  • Spěte ve vyvětrané místnosti při teplotě 20 °C.
  • Vsaďte na vlákninu. Konzumujte potraviny bohaté na vlákninu. Vláknina je důležitá pro přeměnu serotoninu na melatonin, který pozitivně ovlivňuje kvalitu lidského spánku.
  • Na kofein zapomeňte. Vyvarujte se pití kávy ve večerních hodinách. Kofein totiž působí až 5 hodin. Nejen kávě dejte sbohem! Zapomeňte také na energetické nápoje a nápoje kolového typu.
  • Raději knihu. Máte ve zvyku před spaním prohlížet zprávy na internetu nebo brouzdat po sociálních sítích? Možná právě toto je jedna z příčin, proč se vám nedaří dlouho usnout. Světlo, které vyzařují mobilní telefony a počítače vyzařují světlo, které dává našemu tělu signál, že ještě není ten správný čas pro spánek.
  • Alkoholu a nikotinu se pro jistotu také vyhněte. Po sklence alkoholu se vám sice bude lépe usínat, ale spánek nebude hluboký, ale naopak přerušovaný. Ráno se pak probudíte nevyspalí a s pěkným bolehlavem. Ani nikotin není dobrá volba. Ten má totiž podobné účinky jako kofein.
Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také