Superpotraviny - znáte je? Jsou to potraviny budoucnosti

Superpotraviny - znáte je? Jsou to potraviny budoucnosti

Superpotraviny jsou potraviny, které mají oproti ostatním velké množství vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a nejen, že mají antioxidační účinky, ale také podporují imunitní systém, dodávají energii, detoxikují organismus a v neposlední řadě zlepšují sexuální aktivitu. Podívejme se spolu na výčet nejznámějších a nejdostupnějších superpotravin.

Superpotraviny a jejich využití

Co jsou superpotraviny?

Již z názvu je patrné, že se jedná o potraviny, které jsou něčím výjimečné. Superpotraviny jsou bohaté na veliké množství důležitých vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a nejen, že mají antioxidační účinky, ale také podporují imunitní systém, dodávají energii, detoxikují organismus a v neposlední řadě zlepšují sexuální aktivitu. Jedni z prvních, kdo do svého jídelníčku začali superpotraviny zařazovat, byli vegani a vitariáni, kteří hledali optimální potraviny, které by jim dodaly potřebné vitamíny a minerální látky. Superpotravina se dá velmi jednoduše definovat jako potravina vykazující převahu pozitivních účinků na zdraví. Díky obsahu cenných látek jsou superpotraviny mocnou zbraní v boji proti rakovině, cukrovce a také kardiovaskulárním chorobám. Superpotraviny by vždy měly být konzumovány ve své původní, a to syrové, podobě. Tepelné opracování ničí cenné enzymy obsažené v potravinách.

Nejznámější superpotraviny

Acai berry - V těchto drobných plodech tmavého zbarvení, podobných hroznovému vínu, se nachází velmi vzácné antioxidanty, a to antokyaniny, které jsou známé svými blahodárnými účinky na snižování cholesterolu v krevním oběhu. Dále se v nich vyskytují ve vysoké koncentraci steroly, které chrání oběhovou soustavu.

Aloe vera - Látky obsažené v této rostlině pomáhají v boji proti paradentóze, ekzémům, rakovině střev a cukrovce. Aloe vera je rostlina bohatá na hořčík, zinek, vápník, vitamíny A, C, vitamín B12 a další. Díky silným protizánětlivým a antibakteriálním účinkům se využívá pro ošetření pleti, která je náchylná na tvorbu akné, oparů, ekzémů a také plísní.

Goji - Goji neboli kustovnice čínská je rostlina pocházející z Asie, která se pyšní především svými skvělými antioxidačními účinky. Tyto drobné plody jsou schopné harmonizovat činnost jater a ledvin, posilují obranyschopnost organismu, působí proti alergiím, astmatu, posiluje zrak a pyšní se mnoha dalšími pozitivními účinky. Kustovnice čínská má vysoký obsah betakarotenu, vitamínu C, B1, B2, zinku, selenu, vápníku, železa a dalších.

Borůvky - Borůvky blahodárně působí při léčbě chřipky, angíny, působí příznivě v boji se záněty močového ústrojí a jsou známé i svými protirakovinnými účinky. Borůvky jsou vysoce bohaté na obsah vitamínu C, draslíku, karotenu a železa. Jsou vhodné při hubnutí, zlepšují zrak a mají skvělé antioxidační účinky. Účinky borůvek jsou velmi žádoucí i v kosmetickém průmyslu na výrobu různých pleťových peelingů, krémů a podobně.

Brokolice - Brokolice je velmi bohatá na vitamin C, E, B1, kyselinu listovou a další. Z minerálních látek pak brokolice obsahuje hlavně železo, draslík, vápník, zinek, fosfor a pyšní se také vysokým obsahem vlákniny.

Chlorella - Chlorella je zelená sladkovodní řasa, která má velmi blahodárné účinky na lidský organismus díky obsahu vysokého množství vitaminů, minerálů, aminokyselin, vlákniny, enzymů a mnohých dalších látek. Je bohatá na kyselinu listovou a vitamíny D, B12, K, A, B3, E, vápník, hořčík, draslík a další. Chlorella působí detoxikačně a odvádí z těla škodlivé látky.

Mladý ječmen - Mladý ječmen je výborným pomocníkem při únavě, posiluje naši imunitu, chrání srdce a cévy, pomáhá vylučovat toxické látky, má protirakovinné účinky, zpomaluje buněčné stárnutí, působí probioticky, je vhodný při léčbě zácpy, anémie, při kožních problémech a dýchacích potížích.

Spirulina - Spirulina je tmavozelená vodní mikrořasa patřící mezi sinice s velmi prospěšnými účinky. Je velmi bohatá na obsah železa, vápníku, zinku, hořčíku, selenu, chromu, manganu a na vysoký obsah vitamínů, jako například A, B1, B5, B12, C, K, E a dalších. Příznivě ovlivňuje zažívací trakt, podporuje regeneraci buněk, má blahodárné účinky na naši pleť, vlasy a udržuje zdravou ústní dutinu.

Špenát - Špenát je velmi bohatým zdrojem draslíku, sodíku, vápníku, železa, bílkovin a vitamínů, ke kterým řadíme zejména vitamín A, C a B.

Chia semínka - Jedním z hlavních přínosů těchto drobných semínek je jejich vysoký obsah omega 3 mastných kyselin, které podporují správnou funkci ledvin a plic, mají hojivý účinek, příznivý vliv na srdce, nervy a cévy a jsou významným antioxidantem. Chia semínka podporují správné trávení, dodávají sílu, velmi dobře působí na psychiku a dokáží zasytit organismus na několik hodin dopředu.

Granátová jablka - Granátová jablka jsou jedním z nejsilnějších antioxidantů, ničí rakovinové buňky a mají velmi blahodárný vliv na naše srdce. Jsou v něm významně zastoupeny vitamíny B, C a A, dále pak esenciální a neesenciální aminokyseliny.

Konopná semínka - Konopná semínka jsou velmi vzácná díky vysokému obsahu esenciálních mastných kyselin. Velmi blahodárně působí na srdce, mozek, kůži a krevní oběh. Konopná semínka obsahují dokonalý poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, 20 aminokyselin, rozmanitou škálu vitamínů a jsou bohaté na minerály, zejména pak železo, vápník, hořčík, chrom, draslík a další.

Maca - Maca je skvělým prostředkem v boji se špatnou náladou, pomáhá při myšlení, dodává sílu a pomáhá při tvorbě svalů.

Jak se dají superpotraviny využívat

Superpotraviny jsou velmi jednoduché na „přípravu“, neboť by se měly vždy konzumovat ve své původní podobě. Nejen, že je můžete konzumovat samostatně, ale dají se také přidávat do pokrmů nebo smoothie nápojů, kterým tak dodáte perfektní chuť například přidáním kokosového oleje nebo hrstí rozemletých oříšků. Dejte však pozor, pokud budete chtít oříšky nebo semínka rozmixovat na drobné kousky nebo hladkou kaši, pořiďte si výkonný mixér s vysokými otáčkami. Pouze takový si s těmito surovinami dokáže poradit a původní investice se vám časem mnohonásobně vrátí.

Účinný pomocník v boji proti stresu a pro zvýšení výkonnosti

Každý z nás se někdy dostane do stresové situace nebo do situace, kdy potřebuje dodat energii. Někdo si může jít zacvičit, jiný relaxuje u televize. Jak to ale udělat, pokud na relax nebo cvičení nemáte čas? Nastává vhodná chvíle právě pro superpotraviny, které díky svým složením nejen působí proti stresu, ale navíc vám dodají energii. V tomto případě vyhledávejte superpotraviny, které v sobě obsahují následující účinné látky:

  • anandamin – kakaové boby
  • hořčík – semínka, oříšky
  • tyrosin – avokádo
  • L-tryptofan

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také