Vegan, frutarián, vitarián – Co to kurňa je?

Vegan, frutarián, vitarián – Co to kurňa je?

Pořád kolem sebe slýcháte, že tenhle váš známý je vegetarián, že někde otevřeli veganskou restauraci, nebo že ta či ona hvězda se dala na vitariánství, ale pořád nevíte co přesně se pod těmito pojmy skrývá? Pojďme se na ně podívat, třeba vás některý z nich zaujme.

Vegan, frutarián, vitarián – druhy stravování

Asi každý z nás se v životě potkal s někým, anebo jste to právě vy, kdo nejí úplně všechno. Mezi jednu skupinu patří pouze vybíravý lidé, ale mezi druhou skupinu, o které je tento článek, jsou lidé, co záměrně konzumují pouze určité druhy potravin. Důvodem může být zdravotní stav, náboženství nebo třeba dieta.

 Druhy stravování pro přehlednost lze jednoduše rozdělit do několika skupin


  •  VšežravciVšežravec je nejrozšířenější skupinou. Nebrání se konzumaci rostlinné, ani živočišné stravě. Jeho strava je nekonečně pestrá v dobrém i špatném slova smyslu. Skupina všežravců bohužel patří mezi nejvíce trpící nadváhou a obezitou.

Není vegetarián jako vegetarián

Nejvíce rozšířenou skupinou je vegetariánství, kterému je jednoduše přisuzována strava bez masa. Ale není to tak jednoduché. Vegetariánství jako způsob stravování má mnoho podob. Jestli si myslíte, že můžete vegetariánovi připravit jakékoliv jídlo, hlavně bez masa, tak jste na omylu. Nežli se rozhodnete pohostit vegetariána, je dobré zjistit, do jaké skupiny vlastně patří a tento článek vám pomůže přehledně se v této problematice zorientovat.

 

  • Vegan

 

Veganství je takový druh stravování, který zahrnuje pouze a jen čistou rostlinnou stravu. Je tedy samozřejmostí, že v jeho jídelníčku nenajdete žádné maso, ale jistě vás překvapí i vyloučení sýrů, vajec, medu, jogurtů nebo másla.

 

Vegan totiž nekonzumuje nic co má cokoliv společného s živočišnou říší a krédem jeho životního stylu je zákaz využívání živočišných produktů k vlastní potřebě.

 

  • Vitarián

 

Vitariánství je takový druh vegetariánství, které je zaměřeno nejenom na rostlinnou stravu jako vegan, ale konzumuje pouze rostlinnou stravu tepelně neupravenou. Konzumuje tedy čistou rostlinnou stravu, která je nám známá jako RAW strava. Takováto strava obsahuje všechny výživné látky, zcela neponičené a pro lidský organismus velmi zdravá.

 

  • Velice zvláštní skupinou jsou semivegetariáni

 

Já osobně bych je nezahrnovala mezi vegetariány, ale spíše mezi skupinu zdravých konzumentů, kteří pro svůj vybíravý jídelníček našli hezký název. Základ jejich stravy tvoří samozřejmě rostliny, ale na rozdíl od vegana a vitariána si dopřává i konzumaci živočišných produktů jako jsou například nízkotučné mléčné výrobky a do svého jídelníčku zahrnují i rybí maso a hrabavou drůbež.

 

V čem jsou tedy vegetariáni?

Ze svého jídelníčku vyloučili červené maso jako je například skopové, hovězí, vepřové, zvěřina…

Semivegetariáni se snaží udržet zdravou rovnováhu mezi konzumací rostlinné a živočišné stravy.

Červené maso je sice výborným zdrojem minerálu (hlavně železa), ale méně zdravé díky vysokému obsahu nenasycených tuků, cholesterolu a je příčinou vysokého výskytu rakoviny tlustého střeva a dalších závažných onemocnění.

Bílé maso je pro lidský organismus zdravější. Je sice chudší na minerály a vitamíny, ale neobsahuje tolik nezdravých tuků a výborným zdrojem bílkovin.

 

 

Nutriční hodnoty ve 100g červeného a bílého masa

 

Červené maso

bílkoviny

tuky

Ener.hodnota

Cholest.

Bílé maso

bílkoviny

tuky

EH

(kcal)

Cholest. (mg)

Kachní

19g

28g

337 kcal

84mg

Kuřecí prsa

23g

2g

110

58

Hovězí

19g

22g

277 kcal

92mg

Krůtí

22g

6g

141

72

Vepřové

18g

18g

238 kcal

63mg

Tuňák

22g

1g

103

47

Jehněčí

17g

23g

282 kcal

73mg

Losos

20g

13g

208

55

 

 

 

 

 

Kapr

18g

6g

217

 

  

  • Další zvláštní skupinou jsou frutariáni

 

Frutariánství si můžeme představit jako veganství. Jeho představitelé velmi milují přírodu, a proto se snaží nepoškozovat rostliny. Mezi jejich hlavní stravu patří hlavně ovoce, ořechy a semena. Vylučují ze svého jídelníčku veškerou zeleninu a samozřejmě živočišné produkty.

 

  • Do další skupiny alternativního stravování můžeme zařadit i Celiatiky

 

 Jejich jídelníček bohužel není dobrovolný, ale vzhledem ke zdravotním problémům je nezbytný. Jejich organismus špatně reaguje na lepek, což je směs bílkovin obsažených v obilných zrnech.

Nesmí konzumovat žádné suroviny, které obsahují ječmen, žito, pšenici atd. Hlavní stravou celiatiků jsou brambory, rýže, sója, kukuřice, luštěniny.

 

Je vegetariánství nebezpečné?

 

  • Přísná vegetariánská strava způsobuje nedostatečný příjem vitamínů, bílkovin, minerálních látek a hlavně absenci aminokyselin, které jsou zdrojem živočišných potravin. Důsledkem této absence je například špatný růst lidského organismu
  • Na druhou stranu je vegetariánství prevencí:

-          Před výskytem například kardiovaskulárních, onkologických či hypertenzních chorobách

-          Před obezitou

-          Před trávicími obtížemi (zácpa)

 

Nejvíce ohroženou skupinou alternativního stravování jsou hlavně děti, dospívající, těhotné a kojící ženy.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
50%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také