Záchvatovité přejídání

Záchvatovité přejídání

Už jste se setkali s pojmem záchvatovité přejídání? Jste si jisti, že se netýká třeba právě vás? Čtěte dále...

Záchvatovité přejídání

Každý z nás se určitě již setkal s pocitem přejedení. Bohužel jsou mezi námi tací lidé, kteří tento stav zažívají velmi často, a to z toho důvodu, že se jedná o poruchu příjmu potravy. Čím je toto jednání způsobeno a jak se proti němu bránit? Čtěte dále a dozvíte se o tomto stavu více.

Co to záchvatovité přejídání vlastně je?

Každý z nás touží po tom, aby vypadal skvěle. Zkoušíme různé diety, které obvykle nekončí dobře, neboť se člověk začne zdravě stravovat, sportovat, ale obvykle přicházejí chvíle, kdy se cítíme hrozně a tento stav řešíme jídlem. A takto obvykle končívá jakákoliv snaha o hubnutí. Člověk se začne cítit ještě hůře a přejídání se stává jakýmsi druhem zábavy, která bohužel souvisí s depresivními stavy a pocitem frustrace. Pokud se tento stav opakuje a vy nevíte, jak z tohoto koloběhu ven, pak je třeba si tento stav uvědomit a snažit se o změnu vedoucí k psychické pohodě.

Přejídání se dá rozdělit tedy na dva druhy, a to občasné přejídání a přejídání záchvatovité. Občasným přejídáním trpí každý z nás, občas se prostě stane, že se člověk na party, na rodinné akci a podobně přejí, což ve finále není nic hrozného a organismus se s tím za krátkou chvíli vyrovná. Bohužel v některých případech toto občasné přejídání vede k přejídání záchvatovitému, což je považováno za nemoc. K tomuto přejídání dochází ve chvílích, kdy v životě člověka dochází ke změnám spojenými se stresovými situacemi a podobně.

Co je podnětem pro záchvatovité přejídání?

 • Jakákoliv vypjatá situace – stres, nemoc, úzkost, zloba, ztráta blízké osoby, nešťastná a neopětovaná láska a podobně.
 • Špatné návyky ohledně konzumace jídla, jako je například jídlo u televize a podobně.
 • Dojídání veškerých zbytků na talíři.
 • Strach z hladu.

Co jsou hlavní příčiny záchvatovitého přejídání?

Nejznámější důvody pro záchvatovité přejídání jsme zmínili již výše, jsou tedy obvykle psychického rázu, ale přejídání mohou vyvolat i další faktory, jako jsou například některé léky, a to zejména ty, které jsou na hormonální bázi. Nehledejte tedy příčinu pouze ve stresových situacích a podobně, ale také se zamyslete, zda neberete některé z léků, které tyto stavy mohou vyvolávat.

Pozor!

Pokud některou z výše uvedených situací řešíme právě přejídáním, pak se obvykle dostaví ještě mnohem větší výčitky a pocit, že jsme to opět nezvládli. Cítíme se frustrovaní, neboť jsme nedokázali odolat lákadlu v podobě jídla. Mnoho lidí se v této situaci uzavře do sebe a nechce si připustit, že jsou nemocní a snaží se to vyřešit přísnými dietami, které ovšem povedou zase k přejídání.

Porucha příjmu potravy – varovné signály pro okolí

Jak můžeme odhalit osoby s poruchou příjmu potravy? Čtěte následující body s varovnými signály:

 • Lidé s poruchou příjmu potravy obvykle potají nakupují potraviny a skrývají před okolím jejich konzumaci.
 • Stydí se za sebe, proto nechtějí konzumovat potraviny na veřejnosti.
 • Snědí obrovské množství jídla – například několik chodů.
 • Jedí i v případě, když jsou sytí.
 • Neustále hovoří o jídle.

Jak ale vlastně poznat, že s naší chutí není něco v pořádku?

Porucha příjmu potravy zvaná záchvatovité přejídání se projevuje zejména obrovskou touhou po jídle i v době, kdy je člověk zcela nasycen. Není výjimkou, že hlad je pociťován i v nočních hodinách, kdy se člověk obvykle přejí tak, že není schopen cokoliv dalšího pozřít. Obvykle je postižený provázen neustálými myšlenkami na jídlo, je tím ve své podstatě posedlý. Pokud by se vám zdálo, že tento popis sedí právě na vás, neváhejte a vyhledejte odbornou pomoc, dokud je ještě čas.

Jak odolat?

 • Stanovte si místa, která budou určena pro konzumaci jídla, a naopak se vyhněte místům, která vás povzbuzují k přejídání. Pokud se například přejídáte v ložnici, pak se tomuto místu vyhněte a podobně.
 • Jezte velmi pomalu a nenechejte se při jídle rušit například puštěnou televizí.
 • Zkuste si naplánovat činnost, kterou půjdete vykonat po jídle, což vás zastaví od konzumace dalšího jídla.
 • Mějte doma pouze omezené množství potravin.
 • Každý nákup si pečlivě naplánujte a sepište. Vyhnete se tak nakupování nepotřebných věcí.
 • Potraviny nakupujte pouze v těch případech, kdy jste syti.
 • Nenechávejte na očích zbytky jídla. Tyto zbytky raději vyhoďte, aby vás nesváděli k jejich pozdějšímu dojedení.
 • Pokud se vám jakýkoliv cíl nevydaří, neházejte flintu do žita. Vraťte se zpět ke svému plánu a nemyslete na neúspěch.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také