Detox pomocí syrové stravy a kdy s ním začít

Detox pomocí syrové stravy a kdy s ním začít

Toxické látky v našem těle způsobují nemoci. Detox neboli očistná kůra nám je může pomoci z těla vyplavit. Jak detoxikovat tělo pomocí syrové stravy? Čtěte a uvidíte.

Detoxikace organismu

Co je detoxikace

Detoxikací nebo také očistou můžeme nazvat proces, při kterém se naše těla zbavují škodlivých jedovatých látek. Tyto látky se v těle vyskytují v podobě kyseliny, která vznikla v důsledku metabolizmu proteinů, sacharidů a tuků, při svalové činnosti, při stresu a negativních emocích. Jedovaté látky se dále do těla dostávají už jen pouhým dýcháním, neboť vzduch ve městech není zcela čistý, konzumací nezdravého, například smaženého jídla, a podobně.

Proč je vhodné detoxikovat?

Detoxikace vám zajistí dobrou fyzickou a duševní kondici, posílíte svou imunitu, usnadní vám spalování tuků a nastartuje metabolismus, budete se cítit odpočatí a plní energie. Zvládnete to, co se vám dříve zdálo nezvládnutelné, bude hračka. Budete mít jasnější mysli a dokážete se lépe a mnohem déle soustředit. Zlepší se vám obranyschopnost, z čehož vyplývá, že budete odolnější vůči nemocem, nebudete trpět nadýmáním a postupně se vytratí i problémy s trávením. Vaše vlasy a nehty budou krásnější, pevnější a lesklejší. A tohle všechno za to stojí, nemyslíte?

Kdy začít s detoxikací

Náš organismus je uzpůsoben k tomu, aby se sám zbavoval odpadních látek. Bohužel nevhodnou stravou, léky, stresem a podobně jej můžeme natolik zatížit, že nebude schopen se těchto nečistot zbavit sám. Projeví se to pak zejména zácpou, poruchami trávení, přibýváním na váze, častou únavou, bolestmi hlavy, kožními problémy a podobně. V tento moment, kdy pociťujeme, že s námi není něco v pořádku, je vhodné zahájit detoxikační režim, který by měl být v délce alespoň 2 měsíců. Za tuto dobu je totiž naše tělo schopné se zbavit veškerých toxických látek.

Nemoci způsobené nadbytkem toxických látek

Díky nadbytku toxických látek vyskytujících se v našem těle a nedostatku minerálních látek dochází k tvorbě mnoha nemocí, jako jsou například paradentózna, křečové žíly, ekzémy, lupénka, revmatismus, Dna, Crohnova choroba, Alzheimerova choroba, infarkt, cévní mozková příhoda, plísně, záněty dýchacích cest a další.

Pokud dlouhodobě přetěžujeme játra, mohou se vyskytnout otoky a špatné trávení. Pokud jsou zatěžovány ledviny, může se objevit tmavě zbarvená páchnoucí moč a špatně fungující lymfatický systém se projevuje nemocemi dýchacích cest.

Potraviny mající neblahý vliv na náš organismus

Maso, vejce a mléko

Ano, všechny tyto potraviny obsahují vysoké množství bílkovin, ale aby je naše tělo využilo, musí je nejprve přeměnit na aminokyseliny. Trávení těchto potravin tedy představuje obrovskou zátěž a vysokou spotřebu naší energie. Navíc mléko je potravina, která naše tělo zahleňuje a tento hlen je poté ukládán ve střevech.

Bílé pečivo

Bílé pečivo je plné sacharidů, které se tepelnou úpravou přeměňují na škroby. Tyto škroby není naše tělo schopno využít, proto nastává proces jejich přeměny na jednoduché sacharidy, z čehož vyplývá, že tělo na tento proces musí vynaložit obrovské množství energie.

Rafinovaný cukr

Bílý cukr se vyrábí procesem rafinování pomocí kyseliny sírové. Bílý cukr musí být nejprve rozložen na jednoduché cukry a až poté je naším tělem stravitelný. Vhodný zdroj cukrů představuje ovoce, které obsahuje fruktózu, jež je pro naše tělo velmi snadno stavitelná.

Metody detoxikace

 • konzumace potravin podporující detoxikaci organismu

V každém případě se vyhněte konzumaci masa, smažených pokrmů, uzenin, sladkostí, mléka, tavených sýrů a podobně. Naopak jezte velké množství čerstvého ovoce a zeleniny.

 • dostatečný příjem tekutin během celého dne

Pitný režim je velmi důležitou a nedílnou součástí detoxikace, neboť je nezbytný pro správnou funkci našeho organismu. Pokud není dostatečný, mohou nastat vážné zdravotní problémy. Vhodnými nápoji jsou čistá voda, zelený neslazený čaj, naopak vyhnout bychom se měli sladkým nápojům. Obecně se doporučuje konzumovat 2-3 litry tekutin denně.

 • dostatek pohybu

Během pohybu dochází k urychlení vylučování oxidu uhličitého, k detoxikaci organismu, posilování svalstva, máme lepší náladu a jsme více výkonní. Nedostatek pohybu vede k přibírání na váze a dalším zdravotním potížím.

 • dostatek odpočinku a správná relaxace

Pokud se nacházíme v určité stresové situaci, pak v našem těle dochází ke zvýšenému vyplavování stresových hormonů, které působí na náš organismus kysele. Při nadměrné tvorbě těchto stresových hormonů dochází ke zdravotním problémům a to nejen fyzickým, ale také psychickým. Stresu se nejde zcela vyhnout, ale měli bychom se naučit proti němu bojovat vhodnými relaxačními technikami, dostatkem spánku a odpočinku, pouze tehdy bude náš organismu odpočatý a lépe se vyrovná se stresovou zátěží.

 • správná péče o tělo

Detoxikace organismu by měla být prováděna nejen zevnitř, ale také z vnějšku. Při nedostatečné péči o tělo dochází k hromadění odpadních látek, které se usazují také na povrchu našeho těla. Bakterie způsobující plísně milují kyselé prostředí, proto se musíme snažit používat pouze zásadité prostředky (krémy, sprchové gely, deodoranty apod.) odrazující tyto škodlivé bakterie.

Jak dosáhnout detoxikace pomocí živé stravy?

Pokud konzumujeme převážně tepelně upravenou stravu, pak je naše krev hustší a do těla se z ní dostávají toxické látky. Tyto látky se poté usazují ve tkáních a my se pak cítíme ztuhlí, méně pohybliví, ospalí a podobně. Pokud ale začneme jíst stravu tepelně neupravenou, tedy živou, pak naše krev zřídne a dochází naopak k vyplavování toxických látek do krve, které jsou pak vyplaveny ledvinami. Obvykle se doporučuje konzumace 80 % živé stravy a 20 % stravy tepelně upravené. V počátku přechodu na živou stravu se můžeme cítit méně výkonní, bez energie, to je způsobeno právě detoxikací organismu. V této fázi je nutné vydržet, neboť se brzy dostaví pocit úlevy, budete se cítit plni energie, nebudete mít příliš velkou potřebu spánku a vaše výkony budou mnohonásobně vyšší. Začínejte pozvolna, nejprve vyřaďte se svého jídelníčku maso a mléčné výrobky, poté pečivo a takto pokračujte. Pokud na živou stravu najedete pozvolna, pak proces detoxikace zpomalíte a nebudete jej vnímat tak rapidně, jako v případě okamžitého přejití na živou stravu.

Živé potraviny podporující detoxikaci organismu

 1. Ovoce – ovoce je významným zdrojem antioxidantů, vitamínů, živin, vlákniny a dalších. Zejména ovocné šťávy (domácí, ne kupované) jsou vhodné pro detoxikaci organismu, neboť vyplavují toxiny.
 2. Zelené potraviny – zde se jedná zejména o chlorellu, zelený ječmen, spirulinu a listovou zeleninu. Tyto rostliny jsou významným zdrojem chlorofylu, který má významný vliv na trávicí trakt a zbavuje organismus škodlivých toxinů v podobě smogu, herbicidů, pesticidů a dalších.
 3. Citrusové plody – jsou významným zdrojem vitamínu C, který je jedním z nejlepších detoxikačních vitamínů. Pomáhá trávicímu traktu s enzymatickými procesy a přeměňuje toxiny na stravitelný materiál.
 4. Zelený čaj – obsahuje vysoké množství antioxidantů, které odstraňují toxiny díky svému kapalnému obsahu. Obsahuje katechin, který je známý pro svou schopnost zvyšovat funkci jater.
 5. Zelenina – cibule, zelí, kapusta, česnek, řepa, chřest, mrkev a další – všechny tyto druhy zeleniny vám pomohou s odstraněním toxinů z jater a mají čistící účinky. Zelenina obsahuje síru, která pomáhá játrům detoxikovat škodlivé chemikálie.
 6. Ořechy, semínka – jsou velmi lehce stravitelné a mají výborné detoxikační schopnosti. Do této kategorie spadají lněná semínka, dýňová, konopná, chia, sezamová, slunečnicová a ořechy jako mandle, vlašské, piniové a mnoho dalších.
 7. Obilné trávy – odšťavněním ječmene nebo pšenice získáte účinný prostředek pro detoxikaci organismu.
 8. Česnek – obsahuje sloučeniny síry, které pracují jako aktivátory jaterních enzymů odpovědných za vyloučení toxických látek z těla.
 9. Kurkuma – je jedním z nejsilnějších prostředků pro očistu jater. Zlepšuje funkci žlučníku a napomáhá produkci žluči.
 10. Hlíva ústřičná – také nazývaná jako elixír věčného mládí je houba, která snižuje hladinu cholesterolu, posiluje imunitu a má detoxikační účinky, neboť obsahuje vlákninu, která odstraňuje z těla škodliviny.

Během celého procesu detoxikace nekonzumujte alkohol a nekuřte.

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také