Jak působí energetické nápoje na náš organismus?

Jak působí energetické nápoje na náš organismus?

Každý z nás občas potřebuje rychle doplnit energii. Někdo preferuje silnou kávu, někdo zase energetické nápoje. Jak ale tyto drinky působí na náš organismus? Existuje lepší cesta, jak doplnit energii? To a mnohem více se dozvíte v dnešním článku.

Potřebujete být výkonní a doplnit energii? Chystáte se na dlouhou cestu autem a potřebujete zůstat bdělí? Kupte si energetický nápoj! Kde je ale pravda? Opravdu jsou tyto nápoje tak zázračné?

Jaké látky se v energetických nápojích ukrývají?

Především je to vysoké množství kofeinu a stimulačních látek. Mezi nejznámější patří guarana, ženšen, cesmína paraguayská, taurin, maltodextrin, L-karnitin a další. Kofein je všeobecně velmi hořký, a proto výrobci do nápojů přidávají také vysoké množství cukru a umělých sladidel, jako je aspartam a jiné.

Věděli jste, že v jednom energetickém drinku se ukrývá až patnáct lžiček cukru.

Energie versus hazard se zdravím

A to doslova, energetické nápoje si totiž dokáží pěkně pohrát s lidským zdravím. V prvním okamžiku sice dodají energii, ale při dlouhodobé konzumaci mohou způsobit závažná zdravotní rizika.

  • Energetické nápoje dehydratují. Stejně jako káva, i energetické nápoje obsahují kofein, který může za dehydrataci. Pokud si budete chtít dopřát energetický drink, vypijte stejné množství čisté vody.
  • Energetické nápoje zvyšují srdeční tep. Vědci prokázali, že energetické nápoje neblaze působí na lidské srdce. Při dlouhodobé konzumaci může dojít dokonce až k srdečním příhodám.
  • Zkažené zuby. Ano, i to je odměna za pravidelnou konzumaci energetických nápojů. Ty totiž obsahují vysoké množství kyseliny citrónové, která má neblahý vliv na zubní sklovinu.
  • Nespavost. Energetické nápoje vás sice udrží dlouho vzhůru, ale mohou způsobit poruchy spánku.

Nespavost, vysoký krevní tlak, únava, selhání některých orgánů,… A další nepříjemnosti dokáží způsobit energetické drinky. Najděte si proto alternativní způsob, jak doplnit energii.

Jak doplnit energii přírodní cestou?

Existuje celá řada potravin, které dokáží doplnit energii mnohem lépe nežli energetické nápoje. Do jídelníčku zařaďte čerstvé ovoce a zeleninu. Pokud máte s jejich konzumací problém, vyzkoušejte smoothie nápoje nebo čerstvé šťávy. Další potravina, kterou můžete vyzkoušet, je zelený čaj Matcha. Ten chutná skvěle nejen teplý, ale také studený. Zapomenout nesmíme také na ořechy, semínka, naklíčené obilniny, ovesné vločky a luštěniny.  

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také