Očista těla s ovocnými šťávami

Očista těla s ovocnými šťávami

Ovoce je významným zdrojem antioxidantů, vitamínů, živin, vlákniny a dalších tělu prospěšných látek. Zejména ovocné a zeleninové šťávy jsou vhodné pro detoxikaci organismu, neboť vyplavují toxiny.

Detox neboli detoxikace je dodržování konkrétní diety nebo užívání speciálních produktů, které zbaví tělo toxinů, čímž zlepší zdraví a podpoří hubnutí.

Nezapomeňte však dodržovat správný pitný režim, který je u detoxu obzvlášť důležitý.
Vy jste sice vypili skleničku šťávy, váš organismus to ale vnímá jinak a tekutiny mu budou scházet. Nemusíte nutně šťávy ředit vodou, ale průběžně počas dne dbát na pitný režim. Z dlouhodobého hlediska může nedostatek tekutin způsobit nedostatečnou funkci zejména ledvin, které pak nejsou schopné vyloučit všechny škodliviny z těla.

Udržujte příjem a výdej tekutin v rovnováze, pomůže vám to předejít únavě, bolesti hlavy a dalším symptomům. 
Na 15 kilogramů tělesné hmotnosti se doporučuje vypít 0,5 litru vody. To platí za běžných podmínek a musíte zohlednit případnou fyzickou aktivitu, teplotu okolního prostředí, či aktuální zdravotní stav. Doporučují se neslazené zelené a ovocné čaje, přírodní pramenitá voda, středně mineralizovaná minerální voda, ředěné ovocné a zeleninové šťávy no a hlavné – pitná voda.

Naštěstí je vaše tělo dobře vybavené pro eliminaci toxinů a nevyžaduje k tomu speciální dietu ani drahé doplňky. To ale znamená, že nemůžete ještě zlepšit přirozený detoxikační systém vašeho těla.Nemusíte držet několikadenní půst. Stačí, když do svého jídelníčku zapojíte více zdraví prospěšných látek.

V tomto článku mluvíme o způsobech zlepšení detoxikačního systému vašeho těla. A nechybí ani naše tipy na suroviny pro výrobu čerstvé ovocné či zeleninové šťávy. Jejich příprava je s odšťavňovačem jednoduchá a přitom dodáte svému tělu spoustu vitamínů enzymů a jiných prospěšných látek.

  1. Nepijte alkohol a nekuřte

  2. Dopřejte tělu kvalitní spánek

  3. Dodržujte pitný režim

  4. Omezte konzumaci cukru a nezdravých potravin

  5. Snižte příjem soli

  6. Buďte aktivní

O detoxu se říká, že vylučuje toxiny, zlepšuje trávení a urychluje hubnutí. Dieta formou detoxu ale není nutná, protože vaše tělo má svůj účinný detoxikační systém. Vy jej můžete zlepšit a celkově svoje zdraví tím, že zůstanete hydratovaní, budete konzumovat méně soli a cukru, budete aktivní a konzumovat stravu bohatou na antioxidanty.  

Suroviny vhodné na přípravu domácí šťávy

  • Ovoce: jablka, citron, ananas, pomeranč, hrozny

  • Zelenina: celer, okurka, kapusta, mrkev, špenát, řepa

  • Bylinky: zázvor, máta, petržel

Tip: Ovocné a zeleninové šťávy se doporučuje konzumovat při pokojové teplotě, ideálně čerstvé. Můžou mít nejen osvěžující ale i chladivý efekt. V zimě pro zahřátí můžete přidat koření jako je kurkuma, skořice či zázvor. 

Pozor! Detoxikační diety mohou výrazně omezit příjem energie a živin, což představuje různá rizika pro vaše zdraví. Některé skupiny lidí by neměly držet detoxikační dietu. Jestli se chystáte držet půst nebo dělat několikadenní detox, poraďte se se svým lékařem.


Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také