Rozhodli jste se, že přestanete kouřit? Poradíme vám, jak na to!

Rozhodli jste se, že přestanete kouřit? Poradíme vám, jak na to!

Dali jste si jako novoroční předsevzetí, že skoncujete s tímto zlozvykem? Náplasti, žvýkačky, elektronické cigarety… to vše už jste vyzkoušeli a setkali jste se s nulovým výsledkem? Poradíme vám několik rad, jak s kouřením jednou provždy skoncovat.

Kouření nejen škodí zdraví, ale také leze do peněz. Ne nadarmo patří tabák k nejškodlivějším a nejnebezpečnějším látkám. Přestat kouřit není jednoduché a ve většině případů se jedná o velmi dlouhý proces. Nejdůležitější roli hraje pevná vůle a odhodlání.

Tipy, jak skoncovat s chutí na cigaretu

  • Na začátku je opravdu velmi těžké odolat chuti na cigaretu. Je proto velmi důležité najít si za ni náhražku. Pozor! Vyhněte se potravinám s vysokou kalorickou hodnotou. Po těch byste začali přibírat a vaše sebevědomí by trpělo. Vhodná je čerstvá nebo sušená zelenina a ovoce, sušené maso, ořechy, semínka nebo žvýkačky.
  • Zaměstnejte svou mysl. Když přestáváte kouřit, obvykle každou chvíli pomyslíte na chuť cigarety. Je důležité zaměstnat svou mysl tak, aby se odpoutala od chuti na cigaretu. Najděte si koníčka, kterému se budete ve volných chvílích věnovat. Choďte například na procházky nebo cvičit do posilovny.
  • Pitný režim. Ten je důležitý nejen u nekuřáků, ale také u lidí, kteří se snaží s kouřením přestat. Je totiž dokázáno, že voda potlačuje chuť na cigaretu. Mějte proto v dosahu lahev s vodou. Pít můžete nejen čistou vodu, ale také neslazené čaje nebo čerstvé ovocné a zeleninové šťávy.
  • Zapomeňte na alkohol. Určitě si dobře vybavujete, že pitím alkoholu se vaše chuť na cigaretu zvyšuje. Vyvarujte se proto alespoň pro začátek nejen nikotinu, ale také alkoholu.
  • Motivujte se. Odměna za dobře odvedenou práci je vždy dobrým motivem. Stanovte si malé cíle, po jejichž splnění se náležitě odměňte. Například po týdnu bez cigarety si kupte něco, co vám udělá radost.
  • Zabavte nejen mysl, ale také ruce. Mnoho kuřáků si cigaretu zapálí ne pro její chuť, ale z dlouhé chvíle. Najděte si aktivitu, kterou byste zaměstnali své ruce ve chvíli, kdy budete mít chuť si zapálit.
  • Všem v rodině, kolegům a přátelům oznamte, že přestáváte kouřit. Poproste je, aby vás ve vašem úsilí maximálně podpořili.
  • Pokud se vám dostaví silné abstinenční příznaky, zvažte zakoupení elektronické cigarety nebo jiné substituce nikotinu.
  • Když selžete, nezoufejte. Každý děláme chyby, a i v tomto případě se nějaká může dostavit. Pokud podlehnete touze po cigaretě, nevyčítejte si to. Prostě si řekněte, že se svět nezboří a zkuste to znovu.
Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také