Štíhlá postava díky syrové stravě aneb jak zdravě hubnout

Štíhlá postava díky syrové stravě aneb jak zdravě hubnout

Všichni chceme být štíhlí, krásní a plní energie. Běžná vařená strava je pro naše tělo těžko stravitelná a po její konzumaci se cítíme unavení. Všemožné osvědčené diety nás také vyčerpávají a oslabují náš organismus. Jak tedy zhubnout a udržet si energii, abychom zabránili jojo efektu?

Štíhlá postava díky syrové stravě

V současné době je jedním z nejskloňovanějších pojmů v oblasti zdravého stravování syrová strava, kterou můžete znát také pod pojmy raw strava, raw food, živá strava, raw foodism a podobně. O co se jedná a odkud se tento výživový směr vzal?

Své kořeny má syrová strava sahají již v pravěku, kdy se lidé živili pouze zeleninou, ovocem, kořínky, listy, bylinkami a podobně. To šlo bohužel do ústraní ve chvíli, kdy byl objeven oheň a lidé si svou potravu začali tepelně upravovat. Svůj velký návrat zaznamenala v roce 1930 a od této chvíle se stávala stále více a více populární. Našlo se mnoho vědců, kteří se snažili dokázat přínos konzumace syrové stravy pro lidský organismus. A ano, povedlo se jim to, neboť dokázali, že lidské tělo je od přírody stvořeno pro konzumaci čistě syrové stravy a naopak se stravou tepelně upravenou si neumí příliš poradit a musí vynaložit obrovskou energii na její zpracování.

Za pojmem raw strava se tedy skrývá konzumace čistě rostlinné stravy, která nebyla tepelně upravena na více než 42 °C. Je vědecky dokázáno, že právě tato teplota je hraniční, při které si jídlo zachovává vitamíny, enzymy a další cenné látky, které jsou při vyšší teplotě ničeny.


Co děláme špatně?

Kdo se v dnešní době nezajímá o zdravý životní styl, jako by nebyl. Všichni chceme být štíhlí, krásní a plni energie. Je ale možné pomocí živé stravy hubnout? Tuto otázku by si měl položit každý z nás, kdo chce využít právě syrovou stravu pro to, aby shodil přebytečná kila. Odpovězme si tedy po pravdě, co od této „diety“ očekáváme, jaký máme cíl, myslíme to opravdu vážně a jsme ochotni se zajímat o to, co budeme jíst? Zamysleli jste se někdy nad tím, proč neustále přibíráte a nemůžete zhubnout?

Mnoho lidí má na tuto otázku jednoduchou odpověď, jako například „máme to v rodině“ nebo „beru léky na štítnou žlázu“ a podobně. Mnohdy jsou oním problémem špatné stravovací návyky, které si člověk utváří již od narození, sedavá zaměstnání s nedostatkem pohybu, konzumace tučných a smažených potravin a podobně. Na druhou stranu, upřímně se zamyslete nad tím, jaké množství syrového ovoce a zeleniny během dne konzumujete. Pravděpodobně toho nebude mnoho a v mnoha případech žádné.


Takhle rozhodně ne!

Mnoho z nás se uchyluje ke způsobům hubnutí, které ale ve většině případů nefungují. Ruku na srdce, kdo z vás již vyzkoušel pilulky nebo koktejly na hubnutí? Myslím, že alespoň 70 % určitě. Komu z nás by se nelíbilo vzít si tabletku a moci sníst cokoliv? Bohužel ale žijeme v reálném světě, ve kterém se zázraky nedějí. Další oblíbenou metodou hubnutí jsou diety. Krabičková, pro sportovce, dělená strava, mléčná dieta a další. Dietou bohužel svému tělu nedodáváte dostatek potřebných živin a tělo pak strádá. Výsledek bývá takový, že něco zhubnete, ale po nějaké době se dostane nežádoucí jojo efekt, při kterém shozená kila naberete zpět. Chcete zhubnout natrvalo? Pojďme se podívat, jak na to.


Jak mi může raw strava pomoci k vysněné postavě?

Naše těla jsou díky konzumaci nezdravých jídel zanesena odpadními látkami, které je, pro správné fungování metabolismu, nejprve potřeba z těla odstranit. Mnoho potravin má tak zvaně detoxikační účinky, díky kterým se naše tělo vyčistí. Přechodem na raw stravu se nastartuje proces tak zvané přirozené detoxikace, během které se můžeme cítit slabí, podráždění, bez energie, tento stav však netrvá věčně, po nějaké době se proces zastaví a my se budeme cítit naopak plni elánu a chuti do života.

V tuto chvíli je nastartován samouzdravující proces a naše tělo ví, jakou by mělo mít správnou váhu. Konzumací převážně syrových potravin, které jsou bohaté na vitamíny, bílkoviny, minerální látky a podobně, docílíme postupného přirozeného zbavování se přebytečných kil. Tato jednoduchá „dieta“ funguje díky tomu, že naše tělo nemusí vynaložit přebytečnou energii na spalování nezdravého jídla plného chemických látek, ale využije ji na spalování přebytečných tuků.


Potraviny pro přirozenou detoxikaci organismu

 • Citron

Citrony patří mezi ovoce s velmi vysokým obsahem vitamínu C, který má silné detoxikační účinky a je vhodný pro správné nastartování metabolismu. Citrony jsou výbornými pomocníky při léčbě chřipkových onemocnění a jsou velmi prospěšné pro náš imunitní systém.

 • Zelený čaj

Zelený čaj je úžasným pomocníkem při hubnutí, neboť vyplavuje toxiny z těla a je velmi bohatý na antioxidanty.

 •  Zázvor

Zázvor je ideální pro snižování tělesné hmotnosti, neboť pomáhá při problémech s trávením. Mimo to je plný antioxidantů, které pomáhají posilovat imunitní systém.

 • Česnek

Česnek má výborné detoxikační účinky, má příznivé účinky na srdce a podporuje tvorbu bílých krvinek.

 • Červená řepa

Červená řepa patří mezi zeleninu bohatou na hořčík, železo a vitamín C. Řepa je skvělým pomocníkem pro snížení hladiny cholesterolu v krvi a pomáhá čistit játra, což je u detoxikace žádoucí.

 • Zelí

Zelí obsahuje látku zvanou sulforafan, která vašemu tělu pomůže zbavit se veškerých škodlivých toxinů.

 • Ovoce

Obecně veškeré ovoce, díky nízkému obsahu kalorií, patří mezi detoxikační potraviny. Navíc je ovoce bohaté na vlákninu, vitamíny a antioxidanty.

 • Řeřicha

I řeřicha patří mezi potraviny s detoxikačními účinky, zejména pro svůj vysoký obsah vitamínu B, E a C.

 • Chlorella, Spirullina, Zelený ječmen

Všechny tři zmíněné potraviny jsou silnými detoxikačními prostředky, a to zejména díky vysokému obsahu chlorofylu. Chlorofyl velmi příznivě ovlivňuje trávicí procesy a zbavuje tělo škodlivých odpadních látek.

 

Jak dlouho bude trvat, než se mé tělo zbaví škodlivin?

Odpověď záleží především na tom, jakých výsledků chcete dosáhnout. Detoxikaci můžete provádět do doby, než se zbavíte toxických látek a s tím souvisejícím shozením nadbytečných kil, což může trvat několik měsíců nebo se pro vás může stát vaším novým životním stylem, neboť naše těla jsou neustále zanášena odpadními látkami už pouhým prostředím, ve kterém žijeme – smog, viry, plísně, a podobně.


Pár rad a tipů na závěr

 • Nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin, které zrychlují metabolismus až o 30 %. Dospělý člověk by měl vypít 2-3 litry tekutin během celého dne. Pijte čistou vodu, zelený čaj a domácí šťávy, vyhněte se konzumaci slazených limonád.
 • Obecně se radí konzumace alespoň pěti porcí denně. Do jídla se však nenuťte, jezte tehdy, když pociťujete mírný hlad.
 • Na syrovou stravu přecházejte pozvolna. Nejprve vyřaďte maso a mléčné výrobky a takto pokračujte s dalšími potravinami. Obecně se doporučuje konzumace 80 % syrové stravy a 20 % stravy tepelně upravené.
 • Potraviny jako zeleninu a ovoce kupujte vždy čerstvé a zralé, pouze ty obsahují vysoké množství vitamínů a minerálních látek.

 

Pamatujte, není to pouze o živé stravě, je to hlavně o vás, o vašem přesvědčení a odhodlání se sebou něco dělat.

 

Dejte tip přátelům
Vložte vlastní
recept nebo článek
a vyhrajte skvělou sušičku potravin.
Z každých vašich 10 publikovaných příspěvků vylosujeme jeden, jehož autorovi pošleme sušičku G21 Paradiso Cube. Budete to vy?
Autor
Jak se vám článek líbil?
100%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také