Svátek svatého Valentýna

Svátek svatého Valentýna

Jeden ho miluje, druhý zas nenávidí. Ano, řeč je o svátku svatého Valentýna. Opravdu pochází z Ameriky, jak si mnozí z nás myslí? Určitě vás překvapí kdo, kde a kdy ho vymyslel. Jste zvědaví? Tak čtěte dál.

Na začátku všeho byl jeden kněz…

A to přesně kněz žijící ve starém Římě ve 3. století. A právě zde tradice svátku svatého Valentýna začíná. Kněz Valentýn za zády císaře oddával zamilované páry, kterým nebylo dovoleno se vzít. Jak to ale bývá, každý dobrý skutek je po zásluze potrestán. A tak, když se jeho jednání provalilo, byl uvalen do vazby a následně popraven. Poprava se dle dochovaných důkazů uskutečnila 14. února. A právě tento den se, díky knězi Valentýnovi, stal tolik populárním.

Věděli jste, že jméno Valentýn pochází z latinského slova „valens“? To v překladu do češtiny znamená zdravý nebo silný.

Kde všude se svátek svatého Valentýna slaví?

Po celém světě! Největší oslavy však probíhají v USA. Právě z tohoto důvodu si mnozí mylně myslí, že tento svátek pochází odsud.

·         V Americe je svátek svatého Valentýna komerční záležitostí. Lidé nakupují zamilované předměty, posílají si valentýnky a děti obdarovávají své kamarády sladkostmi.

·         V Anglii je symbolem svátku bílá holubice, která podle dlouhodobé tradice připomíná věrnost a oddanost. Angličané si, stejně jako obyvatelé USA, vyměňují romantické dárky a děti zpívají milostné písně, za což jsou odměněny sladkostmi.

·         Většina mužů by se určitě ráda ocitla v Japonsku. Zde se totiž tento den nese v duchu opečovávání mužů.

·         Ve Finsku je svátek svatého Valentýna slaven v duchu přátelství.

·         Zato Francie je považována za jedno z nejromantičtějších míst na světě a možná i z tohoto důvodu jsou zde oslavy svátku velkolepé. Muži nakupují květiny, čokolády a také zásnubní prstýnky.

A jak je tomu u nás?

V České republice se svátek svatého Valentýna začal slavit poněkud později. První zmínky sahají do roku 1945. Jeho oslavy poté, díky politickému režimu, zanikly a objevily se opět až po roce 1989. Přesto, že se svátek svátého Valentýna netěší mezi obyvateli České republiky příliš velké oblibě, každoročně si obchodníci s květinami mnou ruce. Průměrně totiž jeden obyvatel utratí za dárky 1000 Kč.

Květina nebo drobný dárek vaši partnerku nebo partnera jisté potěší, ale co kdybyste vsadili na něco originálního? Připravte pro svou drahou polovičku romantickou večeři při svíčkách. Že nemáte fantazii na vymýšlení jídel? Nevadí! Inspirujte se u nás.

Dejte tip přátelům
Autor
Jak se vám článek líbil?
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také