Čas prázdninový, čas táborový. Jak na letní tábor připravit dítě i sebe?

Čas prázdninový, čas táborový. Jak na letní tábor připravit dítě i sebe?

Týden až dva v přírodě, s kamarády, bez starostlivého rodičovského objetí a pofoukání odřeného kolínka… Taky je pro vás představa odjíždějícího dítka tak těžká? Víme, jak zmírnit smutek, předejít obavám, jestli všechno mají a jsou v pohodě a dopřát jim i sobě klid.

Balení

Seznam se může různit podle toho, na jaký tábor děti jedou. Krom speciálních doplňků v případě, že je čeká třeba tábor koňský (bičík, jezdecké boty a kalhoty, přilba nebo páteřák), taneční (bambilión tílek) se mrkneme na základ, který musí mít vždycky.

 • trička s krátkým rukávem (podle kapacity kufru, jedná se o nejoblíbenější táborové oblečení)

 • alespoň 1-2 trička s dlouhým 

 • kraťasy 2-3

 • tepláky 2 (stačí jedno uklouznutí v dešti a...však to znáte)

 • pláštěnku, gumáky

 • 3 boty -  sandály, tenisky a pevné boty na delší výlet

 • mikinu a větrovku

 • oblečení na spaní (ideálně staré triko a legíny nebo tepláky)

 • dostatek spodního prádla a ponožek (hlavně pro menší děti, větší si to - možná - přeperou)

 • kšiltofku 

 • toaletní potřeby a ručník

 • plavky

 • peníze v rozumném množství. Na týden do tří set korun, na dva týdny 500-600 Kč. Děti mají na táboře jídlo i pití, peníze jsou v podstatě jen na občasnou zmrzku nebo mlsání či suvenýr na výletě.

Jak zůstat ve spojení? 

Určitě s sebou dětem nedávejte mobil. Jednak jej většinou nemají kde nabíjet, hlavně však není důvod. Tábor je jiný svět, vybočení z běžných zvyků i každodenní reality. Letní tábor je místem, kde jsou děti především spolu. Hrají různé hry, zažívají dobrodružství. 

Je jasné, že vám i jim po sobě bude smutno, od toho jsou dvě základní věci, na které nesmíte zapomenout!

 1. Dětem přibalit nadepsané pohlednice (19 Kč známka + cena pohlednice samotné) nebo ještě lépe korespondenční lístky (20 Kč za kus, lístek je již ofrankován). Dopisy neřešte, nemá to cenu. Děti na dlouhé psaní nebudou mít čas. 

Ano, i koresponďáky se ještě prodávají. Doporučujeme je jednak pro větší plochu na psaní, druhak i pro o kousek nižší cenu. Ke korespondenčnímu lístku nepotřebujete známku, jen na něj menším dětem předepište svou adresu. Oni vám pošlou pusu, obligátní “Mám se dobře mamitatičau!” a vy se můžete dojímat nad školáckým kostrbatým písmem svého zlatíčka. 

Tip: Nezapomeňte na nějaký koresponďák či pohlednici nadepsat i adresu prarodičů, ať nehudrají a mají radost s vámi

 1. Sobě koupit pohlednice a dopisní papíry a co nejčastěji (u menších dětí rozhodně alespoň 1 x za dva dny dětem napsat. První pohlednici odešlete klidně už v den odjezdu dětí. Každovečerní táborové rozdávání pošty je důležitým rituálem, na který se těší všechny děti bez výjimky. Je to pro ně spojení s domovem, vědomí, že na ně myslíte a hlavně ten pocit, když zazní jejich jméno!

 2. Balíček určitě taky potěší. U dvoutýdenního tábora stačí jednou, maximálně dvakrát. Hlavně aby v něm bylo nějaké psaní, s ovocem nebo sladkostmi ale opatrně. Ideální jsou věci, které se nezkazí a samozřejmě zdravé dobroty. Pokud máte doma sušičku potravin, připravte dětem oblíbené krekry nebo sušenky. Recept na krekry najdete zde, recept na různé sušenky zde, na jablečno-skořicové zde. Čím víc, tím líp, podělí se i s kamarády. 

Zapomněli jsme na něco? Pokud ano, pošlete nám tip, článek rádi doplníme, aby byl i pro ostatní rodiče co nejužitečnějsí!


Dejte tip přátelům
Autor receptu
Líbil se vám recept?
0%
Nelíbí se mi

Komentáře

Přečtěte si také